فایل XML چیست و چه کاربردی دارد؟

فایل XML چیست و چه کاربردی دارد؟

تکنولوژی و داده دو جزء جدا ناپذیر هستند، داده ها در هر فناوری وجود دارند اما بدون ابزار هایی که آن ها را پردازش کند هیچ معنا و مفهومی نخواهند داشت. در واقع نرم افزار ها هستند که به ما کمک می کنند اطلاعات را برای کاربران به شکل های متفاوتی به نمایش بگذاریم. بدون وب سایت ها هیچ محتوایی ارزشمند نیست و بدون نرم افزار های اجرایی هیچ وب سایتی وجود نخواهد داشت. در نتیجه حفاظت از داده ها و انتقال آن ها امری بسیار مهم به شمار می رود، این جاست که اهمیت XML  مشخص می شود. فایل XML  یکی از محبوب ترین و کارآمدترین روش های ذخیره سازی و انتقال داده ها به صورت آنلاین است که بسیاری از برنامه های نرم افزاری محبوب و برنامه های وب شما برای عملکرد خود به آن متکی هستند.

فایل XML  چیست؟

کلمه XML ، مخفف شده عبارت" extensible markup language" و به معنی زبان نشانه گذاری قابل گسترش می باشد. این فایل یکی از رایج ترین ابزارهایی است که برای ذخیره و انتقال محتوا در اینترنت استفاده می شود. در واقع XML  زبان نشانه گذاری است که به واسطه آن برنامه نویسان و وبمستر ها به کدنویسی سایت می پردازند، کد نویسی سایت تشکیل شده است از دو جزء مهم تگ ( برچسب ها) و متن که ایکس ام ال این دو فرایند را به بهترین و ساده ترین شکل در اختیار برنامه نویسان قرار می دهد.

برنامه نویسان با استفاده از ایکس ام ال می توانند تگ های خاصی را به کار بگیرند و یا تگ های جدیدی ایجاد کنند. برای درک عمیق تر این موضوع، می خواهیم مفهوم نام گذاری XML  را برای شما عزیزان شرح دهیم:

Language: در واقع XML  زبانی است که توسط نرم افزارهای رایانه ای قابل خواندن می باشد، به طور خاص، هدف XML  ذخیره اطلاعات به روشی است که به راحتی توسط برنامه های نرم افزاری و انسان قابل خواندن باشند و به اشتراک گذاری آن ها امکان پذیر شود. فایل ایکس ال ام تشکیل شده است از متنی ساده و برچسب ها (Tag) که در ادامه به مفهوم آن ها می پردازیم.

فایل xml چیست

Markup: استفاده از کلمه " نشانه گذاری" به دلیل وجود برچسب ها در این زبان می باشد. برای مثال هماهنگی با زبان نشانه گذاری HTML که برای نمایش مطالب در صفحات وب استفاده می شود، XML  نیز فایلی است که به وسیله برچسب ها، برنامه نویسان می توانند تگ های دلخواه خود را برای وب سایت تعیین کنند. همچنین برچسب های XML  نوع داده و نحوه نمایش داده ها را مشخص می کنند، به عنوان مثال برچسب "<HTML "<p در یک متن  نشان دهنده پاراگراف بوده و برچسب <b> متن را پررنگ می کند.

Extensive: به کار رفتن کلمه گسترده در مفهوم ایکس ال ام، به دلیل نامحدود بودن کد های آن است. توسعه دهندگان می توانند با استفاده از ایکس ال ام، تعداد نامحدودی از برچسب های سفارشی متناسب با نیاز داده های خود ایجاد کنند، به همین دلیل است که به آن گسترش پذیر گفته می شود.

اگر بخواهیم نگاهی کلی به توضیح XML داشته باشیم، ابزاری است که برای انتقال داده ها مورد استفاده قرار می گیرد و مانند یک پایگاه داده عمل می کند. همچنین طراحان وب می توانند با استفاده از این فایل تگ های مورد علاقه و خاص خود را ایجاد کنند.

پربازدیدترین مطالب

نظر خود را بنویسید

ما در فروش‌گستر با محدودکردن حق استفاده از اینترنت مخالفیم.

مخالفت کنید