چگونه برای فروشگاه اینترنتی رپرتاژ آگهی بگذاریم؟

چگونه برای فروشگاه اینترنتی رپرتاژ آگهی بگذاریم؟

اگر شما علاقه مند به زمینه های مربوط به وب باشید، و در طول روز وقتی را صرف گردش در وبسایت های مختلف کنید، احتمالا تا کنون با واژه «رپورتاژ آگهی» برخورد داشته اید. در این مقاله ابتدا توضیح خواهیم داد که رپرتاژ آگهی چیست؟ و چه تاثیری بر سئو سایت دارد و سپس نکاتی را راجع به فراهم کردن یک رپرتاژ آگهی با کیفیت و موثر بیان خواهیم کرد.

رپرتاژ آگهی چیست؟

معادل واژه رپرتاژ واژه لاتین  Advertorial ( ترکیبی از دو واژۀ Advertisment و Editorial) میباشد. در واقع رپرتاژ آگهی نوعی از تبلیغات است که در قالب یک مقاله یا یک گزارش خبری به مخاطبان ارائه میشود. مدیر یک وبسایت برای تبلیغ وبسایت خود، متنی را آماده میکند که در قالب یک گزارش بی طرف محصولات یا خدمات  خود را به مخاطب معرفی نماید و یا اینکه ویژگی ها و مزایای محصولات و خدمات خود را در ذهن مخاطب تقویت کند. در واقع ماهیت رپرتاژ آگهی همین است که شکل تبلیغاتی نداشته باشد تا از این طریق موجب جلب اعتماد بیشتر کاربران شود. سپس این متن آماده شده را به سایت های معتبر میدهد و آنها بسته به تعرفه های خود در ازای دریافت مبلغی، این مقاله را در سایت خود منتشر میکنند. به علاوه وبسایت هایی که رپرتاژ آگهی میگذارند، معمولا اجازه میدهند که 1 تا 5 لینک نیز داخل متن قرار داده شود.

لازم به ذکر است که محتوای رپرتاژ آگهی معمولا به صورت متن است اما با توجه به این که فضای وب امکانات بسیار گسترده ای را در اختیار قرار داده، افراد میتوانند رپرتاژ آگهی خود را در قالب: فایل صوتی، عکس، ویدیو و... نیز ارائه کنند.

جالب است بدانید رپرتاژ آگهی تنها به این نوع از تبلیغ در فضا وب، اطلاق نمیشود. ریپورتاژ آگهی در مجلات، روزنامه ها، تلویزیون و ... نیز انجام میشود. یعنی گاهی شرکت ها و برند ها این نوع از متن ها را تولید کرده و سپس برای تبلیغ به این رسانه ها میدهند که البته معمولا با برچسب «اسپانسری» و یا «محتوای حمایت شده» به مخاطب عرضه میشوند. در تلویزیون صدا و سیما نیز بارها مشاهده کردیم که میان برنامه های گفت و گو محور یا سرگرمی مجری محصولات و خدماتی از یک کسب و کار را تبلیغ مینماید. به این نوع تبلیغ نیز رپرتاژ میگویند. 

مزایای رپرتاژ آگهی و تاثیر آن بر سئوی سایت

احتمالا تا کنون متوجه شده اید که یکی از موثرترین اثرات رپرتاژ آگهی بر روی سئوی سایت است. اولین و مهم ترین اثر رپرتاژ آن است که افراد معمولا مقاله های خود را برای رپرتاژ به یک سایت معتبر میدهند تا هزینه ای که میکنند موثر واقع شود، سایت های معتبر نیز اعتبار ویژه ای برای موتور جست و جوی گوگل دارند، از این رو وجود یک مقاله درباره وبسایت شما به همراه لینک آن در یک وبسایت معتبر میتواند اثر بسیار مثبتی بر روی سئوی سایت شما داشته باشد. چراکه معرفی وبسایت شما در یک وبسایت معتبر از منظر گوگل به معنای اعتبار وبسایت شما خواهد بود و قطع به یقین در ارتقای رتبه شما در رتبه بندی بعدی اثر بسیار مثبتی خواهد گذاشت.

مزیت بعدی که ریپوتاژ آگهی دارد آن است که وبسایت های معتبر بازدید بالایی دارند و این یک فرصت طلایی برای کسب و کار شماست که این مخاطبان را به وبسایت خودتان هدایت کنید و کسب و کار خود را به آنها معرفی کرده و آنها را تبدیل به مشتریان خود نمایید. به علاوه این ترافیک ایجاد شده برای سایت شما و بالا رفتن تعداد بازدیدهایتان اثر بسیار مثبتی بر روی سئوی سایت شما نیز دارد. در واقع مهم ترین نکته ای که گوگل برای رتبه بندی سایت ها به آن توجه میکند آن است که مطالب یک وبسایت کارایی داشته باشند و کاربران بتوانند از آن استفاده کنند. بازدید بالا از منظر گوگل نشان دهنده کارا بودن مطالب شما میباشد.

تعداد و کیفیت بک لینک ها یکی از مهم ترین فاکتورهایی هستند که گوگل هنگام رتبه بندی سایت ها به آن توجه میکند. بک لینک ها در واقع لینک هایی از وبسایت شما هستند که در بقیه وبسایت ها قرار داده شده اند. به اصطلاح میگویند لینک هایی که شما از دیگر سایت ها دریافت کرده اید. به طور کلی دو نوع بک لینک داریم. بک لینک های follow  و بک لینک های no follow. به گفته گوگل بک لینک های follow  اعتبار کاملی به سایت شما منتقل میکنند و بک لینک های no follow اعتباری به سایت شما نمیبخشند. بک لینک های ریپورتاژ معمولا از جنس follow هستند.

پیش تر گفتیم که وبسایتی که ریپورتاژ آگهی شما را قرار میدهد، به شما اجازه قرار دادن 1 تا 5 لینک را داخل متنتان میدهد. این که یک سایت با اعتبار بالا لینک سایت شما را در بین مقالاتش قرار دهد به معنی وجود یک بک لینک با کیفیت فوق العاده برای سایت شماست! شایان ذکر است، زمانی که شما از یک سایت معتبر بک لینک دریافت میکنید، یعنی از تعداد بالایی از سایت ها بک لینک دریافت کرده اید. چراکه بسیاری از وبسایت ها وجود دارند که روزانه مطالب سایت هایی که اعتبار بالایی دارند در وبسایت خود قرار میدهند.

چگونه برای فروشگاه اینترنتی خود یک رپرتاژ آگهی موثر بگذاریم؟

برای آن که رپرتاژ آگهی شما موثر واقع شود، توجه به دو نکته ضروری است:

  • وبسایتی که برای رپرتاژ انتخاب میکنید
  • متن و لینک هایی که برای رپرتاژ تهیه می کنید

وبسایتی که برای ریپورتاژ انتخاب میکنید

مهمترین مسئله ای که باید برای انتخاب وبسایتی که میخواهید در آن ریپورتاژ قرار دهید به آن توجه کنید، آن است که آن وبسایت تا حدودی به زمینه کسب و کار شما مربوط باشد. در واقع ریپورتاژ در وبسایتی که به کار شما نامربوط است، یک ریپورتاژ سوخت شده است. چون شکل تبلیغ به خود میگیرد و این مسئله پایه و اساس مفهوم رپرتاژ را از بین میبرد.

وبسایتی که برای قرار دادن رپرتاژ استفاده میکنید، بدون شک باید از کیفیت و میزان بازدید بالایی برخوردار باشد. اما شاید بپرسید که چگونه متوجه شویم که وبسایت مورد نظر کیفیت قابل قبول را داراست. افزونه مازبار کروم (MozBar) به شما کمک میکند تا متوجه شوید که وبسایت مورد نظر دارای چه کیفیتی میباشد. مازبار دو شاخصه Page Authority و Domain Authority  را بررسی کرده و از 100 به آن امتیاز می دهد. بدون شک هر قدر این امتیاز بالاتر باشد، اعتبار و بازدید آن سایت بیشتر است. البته گوگل معتقد است که عنوان Domain Authority از بنیان غلط بوده و چنین چیزی وجود ندارد. گوگل به هیچ دامنه ای ارزش و اعتبار نمیگذارد بلکه فقط ارزش و اعتبار صفحات را بررسی مینماید. و ارزش و اعتبار صفحات ارزش کلی دامنه را تعیین مینماید. در هر حال این افزونه میتواند به شما کمک کند که راحت تر انتخاب کنید.

مسئله دیگری که میتواند به شما کمک کند آن است که بدانید آن وبسایت نرخ بازگشت خوبی دارد. به این معنی که این وبسایت نیاز مخاطبان را رفع مینماید و از این جهت مخاطبان وفاداری دارد. بسیاری از وبسایت های این چنینی را میشناسیم که با قرار دادن محتوای مناسب در صفحاتشان، تعداد زیادی مخاطب همیشگی دارند.

متن و لینک هایی که برای رپرتاژ تهیه می کنید

مهم ترین بخش این مقاله همین مطلب است که بدانید متن رپرتاژ آگهی را چگونه بنویسید و لینک ها را چگونه در آن قرار دهید.

متن ریپورتاژ 

هرگز فراموش نکنید که در متن ریپورتاژ قانون 70،30 را رعایت کنید. 70 درصد نیاز مخاطب را رفع نمایید و 30 درصد تبلیغ کنید. با این کار اعتماد خواننده را به خود جلب مینمایید. در واقع بهتر است بگوییم به جای آنکه در نقش یک فروشنده ظاهر شوید، در نقش یک مشاور خرید ظاهر شوید تا افراد به شما اعتماد کنند.

باید بدانید که تیتری که برای ریپورتاژ خود انتخاب کرده اید کلیدی است برای ورود به کسب موفقیت و موقعیت از ریپورتاژ منتشر شده و بدون آن امکان این را ندارید که در مراحل بعدی موفق شوید. بنابراین تیتری را انتخاب کنید که خواننده از میان انبوهی از مقالات تیتر شما را برگزیند. سعی نکنید با تیترتان مخاطب را گول بزنید! سعی کنید او را به متن جذب کنید.

ساختار وبسایتی را که در آن ریپورتاژ میگذارید رعایت کنید. اینگونه در جلب اعتماد مخاطبان موفق تر خواهید بود. سعی کنید به دستورالعمل هایی که مدیر سایت مورد نظرتان میدهد کاملا عمل کنید تا مقاله شما به بهترین شکل در قالب آن وبسایت ظاهر شود.

با آوردن نقل قول از افراد معتبر و نویسندگان معروف مدعای خودتان را اثبات کنید. سعی کنید در متن ریپورتاژ بدون منبع موثق یک مطلب تخصصی را بیان نکنید و بدانید که آوردن اسم از یک شخص معروف و معتبر میتواند تاثیر بسیاری بر موثر واقع شدن نوشته شما بگذارد.

از عکس های جذاب در میان متن رپرتاژ خود استفاده کنید،  عکس هایی که خودتان ساخته اید و نظیر آنها در هیچ وبسایتی نیست. اینگونه خواننده بهتر و راحتتر به خواندن متن ادامه میدهد.

سعی کنید متن ریپورتاژ را مانند یک قصه بیان کنید. کسانی موفق هستند که در متن خود یک داستان را به وجود می آورند و در آن کشمکشی ایجاد می کنند که خواننده ترجیح دهد تا پایان داستان همراهیشان کند. البته باید بدانید که پایان این داستان ها همیشه باید خوشایند باشد و مشکلات در آن حل شده باشند یا حداقل قول دهید که حل میشوند.

در پایان متن حتما یک جز  Call To Action داشته باشید و خواننده را در جهت رفع نیازش، روانه وبسایتتان کنید. برای این کار میتوانید برای مثال آدرس وبسایت خود را به صورت یک دکمه در پایان متن قرار دهید.

لینک های ریپورتاژ

گاهی این سوال پرسیده میشود که به کدام صفحات لینک بدهیم؟ پاسخ این سوال کاملا بستگی به هدف شما دارد. اگر قصد شما معرفی یک خدمت یا محصول خاص است و تصمیم دارید بر روی آن کلمه کلیدی سئو شوید طبیعتا باید به صفحه آن محصول لینک دهید. اما اگر تنها به این قصد ریپورتاژ میگذارید که اعتبار سایت را بالا ببرید، میتوانید از برخی ترفندهای دیگر استفاده کنید.

پیش تر راجع به مازبار توضیح دادیم و گفتیم چیزی به نام اعتبار دامنه نداریم و اعتبار به صفحات بخشیده میشود. حال اگر شما به جای لینک دادن به صفحه یک محصول به صفحه دسته بندی آن محصول لینک دهید، این اعتبار بین تمامی صفحات موجود در صفحه دسته بندی پخش میشود. البته این یک راه حل قطعی نیست اما اگر از منظر گوگل به ماجرا نگاه کنیم منطقی به نظر میرسد.

به طور کلی یک جواب واحد برای این سوال وجود ندارد و همانطور که پیشتر گفتیم این امر کاملا بستگی به هدف شما دارد. اما از 5 لینکی که داریم چگونه استفاده کنیم؟ چه کلماتی را برای لینک کردن انتخاب کنیم؟

به طور کلی چند دسته انکر تکست(نوشته ای که به آن لینک میدهیم و با کلیک بر روی آن وارد لینک مورد نظر میشویم.) برای لینک ها داریم:

  • انکر تکست نام تجاری: زمانی که متن لینک، برند شما یا نام تجاری شما باشد.
  • انکر تکست اختصاصی: کلمات کلیدی است که قصد دارید به عنوان یک شاخه جدید معرفی کنید.
  • انکر تکست عریان: زمانی که متن لینک، دقیقا همان آدرس سایت (URL) باشد.
  • انکر تکست کلمه کلیدی + نام تجاری: زمانی که متن لینک نام تجاری به علاوه یک کلمه کلیدی باشد.
  • انکر تکست طولانی: متن لینک شامل یک جمله طولانی همراه با کلمات کلیدی باشد.
  • انکر تکست Exact Match (دقیقاً کلمه کلیدی هدف): دقیقا از خود کلمه کلیدی برای متن لینک استفاده شود.

اگر به صورت توزیع عکس زیر به کلمات خود لینک بدهید تقریبا این امر را بهینه سازی کرده اید:

پای چارت توزیع انکر تکست ها

با داشتن این اطلاعات میتوانید یک رپرتاژ آگهی موثر و پربازده تهیه کنید. پس از سرچ سایت هایی که رپرتاژ آگهی میگذارند و انتخاب بین یکی از آنها با توجه به موارد ذکر شده، احتمالا برخی از آنها فرمی جهت درخواست رپرتاژ در وبسایت خود قرار داده اند. شما میتوانید با پر کردن این فرم درخواست رپرتاژ خود را ثبت کنید تا هماهنگی های بعدی با شما انجام شود. در غیر اینصورت میتوانید از قسمت تماس با ما با مدیر سایت در این باره گفت و گو کنید و مراحل لازم را جهت گذاشتن رپرتاژ در آن وبسایت جویا شوید.

نظر خود را بنویسید

کاربر فروش گستر
تاریخ ایجاد: 1398/10/14 12:29 ب.ظ

بسیار عالی
poneh.com

کاربر فروش گستر
تاریخ ایجاد: 1398/11/9 12:15 ب.ظ

حرف ندارید شما .. از اینکه قابلیت های ویژه را برای دریافت بهترین خدمات را معرف نمودید بسیار قابل  ارزش است و امیدوارم همیشه جزو بهترین ها برای انتقال اطلاعات  مجزا و مفید باشید
خرید اینترنتی
https://www.baneh.com
باسپاس