نتیجه‎ی فیلترینگ تلگرام چه شد؟!

به جرات می‎توان گفت، همه‎ی کاربران شبکه‎ی اجتماعی محبوب ایران "تلگرام" در زمانی کوتاه پس از فیلترینگ، دوباره با روش‎های مختلف به این شبکه‎ی اجتماعی بازگشتند و فعالیت خود را از سر گرفتند.

 مدتی پیش، پس از اعمال فیلترینگ تلگرام، دسترسی به این نرم‎افزار در ایران مختل شد. به همین دلیل کاربران این شبکه اجتماعی، بدنبال نرم‎افزاری جایگزین با توانایی ها و خدماتی مشابه بودند که بتوانند فعالیت‎های اجتماعی و تجاری خود را از سر گیرند.

بررسی‎های "سامانه‎ی هوشمند جمع آوری اخبار کانال‎های فارسی" که یک مرکز تحقیقاتی وابسته به دانشگاه تهران است، نشان می‌دهد که بازدید از کانال‌های فارسی تلگرام در روزهای اولیه اعمال فیلترینگ تا حدود 60 درصد کاهش یافت، امّا دوباره روندی صعودی به خود گرفت. عدم وجود سرویس مشابه و کار آمد باعث بازگشت فعالین شبکه‎ی اجتماعی تلگرام به این اپلیکیشن شد و تمامی کاربران بعد از مدت کوتاهی، با بکارگیری فیلترشکن‎های مختلف و قدرتمند، زمینه‎ی ارتباط ارزان و سریع خود را با مخاطبانشان فراهم نمودند. "سامانه هوشمند جمع آوری اخبار کانال‎های فارسی" این افزایش قابل توجه استفاده از تلگرام بعد از فیلتر شدن را به استفاده‎ی گسترده از فیلترشکن‎ها و نسخه‎های فارسی تلگرام مرتبط دانسته است.

فیلتر کردن تلگرام تاکنون باعث مرگ این پیام‌رسان و یا خروج ایرانیان از اپلیکیشن به دیگر اپلیکیشن‎ها نشده است. به عبارت دیگر اگر چه مقامات قضایی ایران دستور داده‌اند که فیلترینگ تلگرام طوری صورت گیرد که دیگر کسی نتواند در داخل ایران از این پیام رسان استفاده کند، امّا این خواسته محقق نشده است و واقعیات نشان می‌دهد که فیلترینگ تأثیری بر عدم استفاده از تلگرام نداشته است.

هرچند این اتفاق باعث متضرر شدن اصناف مختلف، به خصوص کسب و کارهای نوپا در کوتاه مدت شد، اما هم اکنون تمامی این تجارت‎ها که بر پایه‎ی فضای مجازی و تلگرام بنا نهاده شده بودند، دوباره رونق گرفته اند. در این راستا تمامی درگاه‎های پرداخت آنلاین ، امکان تراکنش های مالی از طریق IP های خارجی را نیز فراهم نموده‎اند تا همه‎ی کسب و کارهای آنلاین بتوانند با سهولت بیشتری بستر تجارت خود در این فضا را بازیابند.

قابل توجه است که بازدهی و کارایی این اپلیکیشن به حدی چشم گیر بوده که افراد متخصص در حوضه‎ی بازار یابی و مارکتینگ، کانال و ربات تلگرام را برای رونق تجارت شرکت‎ها و ارگان‎ها، توصیه نموده‎اند.

نظر خود را بنویسید