سوالات متداول

تفاوت طراحی سایت و فروشگاه آنلاین در چیست؟
با طراحی سایت، یک وب‎سایت بر بستر وب ایجاد می‎شود؛حال آن که وبسایت میتواند انواع مختلفی از قبیل خبری، سازمانی، دانشگاهی و... داشته باشد. البته یکی از انواع وبسایت نیز، سایت فروشگاهی است که به وبسایت از نوع فروشگاهی، فروشگاه آنلاین گفته میشود.
فروشگاه اختصاصی برای یک برند و فروشگاه‎ های واسطه مانند دیجی کالا چه تفاوت ‎هایی با هم دارند؟
در فروشگاه اختصاصی شما میتوانید محصول خود را به نمایش گذاشته و بدون هیچگونه واسطه‎ ای آن را به فروش برسانید. اما فروشگاه‎ هایی مانند دیجی کالا، دیوار، بامیلو و ... نقش واسطه گری دارند و بعد از فروش محصولتان در سایت خود مبلغی به عنوان دستمزد از شما دریافت می کنند.
آیا برای ثبت فروشگاه اینترنتی باید مجوز خاصی از ارگانی مشخص گرفته شود؟
در حال حاضر برای راه ‎اندازی یک فروشگاه اینترنتی به گواهی و مجوز نیازی نیست. بیش از 90 درصد فروشگاه‎ های آنلاین موجود مجوزی ندارند. درحال حاضر تنها اعتبار برای فعالیت در فضای مجازی یک مجوز نماد اعتماد ملی بنام Enamad است که می‎توانید آن را به راحتی از وزارت صنعت و معدن به صورت آنلاین دریافت کنید؛ فقط کافی است به سایت enamad.ir مراجعه کرده و مراحل آن را طی کنید. البته این نماد با تعداد ستاره‎ های مختلف وجود دارد که دریافت نماد دو ستاره کمی دشوارتر از نماد تک ستاره است.
آیا برای طراحی سایت فروشگاهی ابتدا باید مجوز تهیه شود و بعد اقدام به طراحی شود؟
خیر؛ روند دریافت Enamad به این صورت است که ابتدا میبایست سایت موجود باشد و بعد برای آن مجوز گرفته شود. پس قدم اول طراحی وبسایت و بعد گرفتن مجوز است.
آیا امکان استفاده از سیستم فروش گستر به صورت رایگان وجود دارد؟
برای استفاده‎ کامل از سیستم، نرم افزار فروش گستر باید خریداری گردد. شایان ذکر است بعد از خریداری و نصب سیستم، تا موعدی مقرر که در قرارداد ذکر شده است، مهلت برای پس فرستادن نرم افزار وجود دارد. از طرفی کاربرانی که تمایل به خرید نرم افزار دارند، می‎توانند قبل از خرید، به صورت رایگان از دموی نرم افزار استفاده کنند و سپس برای تهیه‎ سیستم تصمیم گیری نمایند.
روند مراحل عقد قرارداد برای طراحی نرم افزار فروش گستر چگونه است؟
طبق نمودار بعد از درخواست مشتری، ابتدا کارفرما فرم اطلاعات هویتی را تکمیل کرده و سپس Subdomain خاصی به فروشگاه او اختصاص داده میشود که برای نمونه موقتا چند عکس روی این Domain قرار میگیرد. در مرحله‎ بعدی برای طراحی سایت، کسب و کار بازار هدف توسط کارشناسان ما بدقت بررسی میشود و بعد از نتیجه گیری کامل، طراحی اولیه نمای سایت به همراه برنامه نویسی امکانات سفارشی سایت، کلید خورده و در نهایت اتودهای صفحات مختلف از بخش گرافیک به کارفرما جهت بررسی و نظرسنجی تحویل داده میشوند. درصورت عدم تأیید طرح، درخواست تغییرات به تعداد نامحدود انجام میپذیرد تا رضایت کامل کارفرما کسب گردد. در نهایت، طرح گرافیکی جهت پیاده سازی و کدنویسی به بخش مربوطه ارجاع داده میشود و ماژول‎ های سفارشی بر روی سیستم نصب میگردد و ایرادات احتمالی سیستم بررسی و رفع میشود. در نهایت بعد از تسویه حساب، وبسایت بر روی دامین اصلی منتشر میگردد.
پس از تایید نهایی، چه مدت زمان برای راه اندازی سیستم مورد نیاز است؟
مدت زمان راه‎ اندازی سیستم و تحویل آن به مشتری، از ثبت سفارش و پرکردن فرم اطلاعات 3 تا 5 روزکاری است. طبیعتا برای سفارشات اضافه ‎تر از قبیل طراحی تم اختصاصی، فیچرها وامکانات سفارشی زمان راه اندازي سیستم بیشتر خواهد شد.
بعد از سفارش سایت و تحویل آن در سال‎ های آتی چه مبلغی برای خدمات باید پرداخت شود؟
در شرکت ما فقط هزینه پشتیبانی دریافت میشود. مگر اینکه کارفرما تمایل به اضافه نمودن فیچر سفارشی به صورت مجزا در سال های آینده داشته باشد.
نرم افزار فروش گستر برای چه نوع مشاغلی مناسب است؟
با نرم افزار فروش گستر میتوان به راحتی عملیات خرید و فروش آنلاین را انجام داد. بنابراین این نرم افزار برای تمامی انواع حرفه‎ هایی که انتقال وجه در آن انجام می‎شود کاربرد دارد. کسب و کارهایی شامل دسته بندی های: تولیدی‎ (لباس، مبلمان، مواد غذایی و...)، صنعتی (سیمان، آهن، تجهیزات صنعتی و...)، ساختمان(املاک، مصالح و...)، رزرواسیون (هتل، آرایشگاه، سینما، مطب و...)، کسب و کارهای خرد (سوپر مارکت، خشکبار و...) و ...
آیا استفاده از نرم افزار فروش گستر برای فروشگاه ‎های کوچک نیز مناسب است؟
بله، هر کسب و کاری که شروع به کار میکند در ابتدای راه ممکن است تجارتی کوچک باشد اما به امید بزرگتر شدن کار خود را راه اندازی میکند و آن را ادامه میدهد؛ همانطور که بزرگترین کسب و کارها زمانی که شروع به کار کردند در ابتدای راه، تجارتی کوچک بودند اما به مرور زمان به کار خود وسعت بخشیدند. بنابراین فروشگاه ‎های آنلاین تازه تاسیس با گذشت زمان امکان بالا رفتن حجم کار آنها بسیار زیاد است و برای جلوگیری از هدر رفت هزینه‎ ناشی از دوباره کاری بهتر است از همان ابتدای کار اقدام به ایجاد فروشگاهی پیشرفته کنند.
سرعت وبسایت های فروشگاهی طراحی شده چگونه است؟
از جمله نیازهای عمومی هر کاربر سهولت و سرعت دسترسی به آنچه در وبسایت است، میباشد. آرسینا با ساختار برنامه نویسی منسجم خود و سئوی بهینه در طراحی سایت فروشگاهی برای مشتریان، سرعت سایت آنها را تضمین مینماید.
آیا نرم‎ افزار فروش گستر میتواند به تمامی سیستم‎ های حسابداری متصل شود؟
در تمامی کسب و کارها، حداقل از یک نرم ‎افزار تخصصی برای انجام امور مختلف استفاده میشود. به هر میزان که فعالیت‎ های سازمان بزرگتر باشد، تعداد نرم ‎افزارهای مورد استفاده بیشتر و کاربرد آنها نیز تخصصی ‎تر میگردد و نیاز به اتصال این نرم افزارها در مواردی که پایگاه داده ‎ای مشترک دارند، بیشتر احساس میشود. فروش گستر با استفاده از شیوه‎ های نوین در زمینه‎ تولید نرم‎ افزار، در سیستم خود قابلیتی طراحی کرده است که بتواند ارتباط مستقیم و یکپارچه ای با نرم‎ افزارهای دیگر سازمان، نظیر: حسابداری، انبارداری، CRM و ... داشته باشد.
آیا میتوان تم اختصاصی برای نرم ‎افزار سفارش داد؟
بله؛ در صورت سفارش مشتری امکان طراحی تم اختصاصی وجود دارد که این تم میتواند انحصاری نیز باشد.
آیا می‎توان تم(قالب) فروشگاه را بعد از مدتی تغییر داد؟
بله؛ این امکان وجود دارد که طبق درخواست مشتری تم طراحی شده برای فروشگاه او تغییر کند.
آیا میتوان با استفاده از نرم‎ افزار فروش گستر چندین فروشگاه را هم زمان با هم کنترل نمود؟
بله؛ در سیستم فروش گستر این قابلیت وجود دارد که چند فروشگاه روی Domainهای مختلف با یک پنل مدیریتی و اطلاعات یکسان توسط مدیر فروشگاه مدیریت شود.
آیا سیستم فروش گستر قابلیت نصب بر روی تلفن‎ های هوشمند را دارا می‎باشد؟
بله؛ فروش گستر برای ایجاد سهولت در خرید؛ در صورت سفارش، نرم‎ افزار فروشگاهی اندروید و IOS را نیز برای مشتریان خود طراحی میکند. یکی از مهمترین قابلیت‎ های این اپلیکیشن‎ ها این است که در صورت استفاده از سیستم در سایت خود اطلاعات وارد شده در نرم افزار، وارد پایگاه داده وبسایت میشود و این بدین معناست که سایت و نرم افزار از پایگاه داده ‎ای مشترک استفاده مینمایند.
آیا فروش گستر ربات نیز برای فروشگاه طراحی میکند؟
بله؛ مشتریان میتوانند با ارسال یک پیام به ربات، لیست تمامی محصولات فروشگاه شما را مشاهده و جنس مورد نظر خود را انتخاب کنند و همچنین مرحله پرداخت خود را نیز با این ربات انجام دهند.
آیا امکان تغییر در ماژول ‎های فروش گستر وجود دارد؟
بله؛ تغییر در ماژول‎ ها در صورت سفارش مشتری انجام میشود.
آیا با راه ‎اندازی فروشگاه آنلاین امکان فروش B2B نیز وجود دارد؟
بله؛ این نوع از فروش توسط قابلیت‎ هایی مانند امکان رد و بدل کردن چک و سفارش قبل از تولید در سیستم موجود است.
درصورت تغییر کلی در طراحی سایت، آدرس (دامنه) آن نیز تغییر میکند؟ آیا میتوان با حفظ آدرس قبلی سایت، مجددا آن را طراحی کرد؟
دامنه یا آدرس سایت به صورت مستقل است و اگر ساختار وبسایت، هاست و حتی سرور به صورت کامل تغییر کند، اسم سایت و دامنه آن تغییر نمیکند.
آیا میبایست هاست و دامنه سایت را جداگانه از شرکتی دیگر تهیه کنیم؟
خیر؛ در صورت طراحی سایت توسط فروش گستر باید هاست و دامنه نیز از این شرکت خریداری شود؛ مگر اینکه خود مشتری سرور داشته باشد. چون ممکن است سرور انتخابی توسط کارفرما ضعیف باشد و سایت DOWN شود.
چگونه می توان ماژول ‎ها و محصولات جدید به سیستم فروش‎ گستر اضافه نمود؟
در صورت درخواست مشتری جهت اضافه کردن محصول و یا ماژول جدید و پرداخت هزینه از سوی او این امکانات به سیستم اضافه میشود. لازم به ذکر است که میبایست در این حالت پشتیبانی نیز تمدید گردد؛ چرا که اعمال هرگونه تغییر در سیستم مستلزم آپدیت آن میباشد.
چگونه میتوان درگاه پرداخت در نرم افزار فروش گستر ایجاد کرد؟
در طراحی نرم افزار فروش گستر، درگاه واسط زرین پال به صورت پیش فرض وجود دارد که پرداخت ‎ها میتوانند از این طریق انجام پذیرند. علاوه بر این ماژول های مختلفی برای درگاه‎ های پرداخت دیگری از قبیل بانک ملت، پاسارگاد و ... در نرم‎ افزار طراحی شده است، که طبق درخواست مشتری روی فروشگاهش نصب می‎گردد.
زبان برنامه ‎نویسی نرم‎ افزار فروش گستر چیست؟
زبان برنامه ‎نویسی فروش گستر Asp.net است که این زبان شامل مزایای مختلفی از قبیل کنترل پورت ‎ها و پروتکل ‎ها، کنترل سطح دسترسي‎ها و ... است. همچنین Asp.net از این جهت که قابلیت آن را دارد که در آن کدنویسی به گونه ای انجام شود که امنیت سایت بالا باشد یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی است.
سيستم عامل سرويس دهنده ‎هاي Hosting فروش گستر چيست؟
چون زبان برنامه‎ نویسی نرم‎افزار Asp است و این زبان نیز ویندوزی است؛ در سرويس دهنده ‎هاي آرسینا از سيستم عامل Windows 2016 server با وب سرور IIS10 استفاده میشود.
آیا می‎توان ربات فروش گستر را روی دامنه دلخواه نصب کرد؟
بله؛ ربات فروش گستر بر روی هر دامینی قابل نصب میباشد.
آیا امکان هک شدن نرم‎افزار فروش گستر وجود دارد؟
در پنل مدیریتی سیستم فروش گستر پروتکل ‎های امنیتی ای تعبیه شده که توسط ادمین مدیریت میشود. علاوه بر این مورد، براي برقراري امنيت سايت ‎ها و سرورها اقدامات مختلفي انجام ميگيرد که برخي از آنها عبارتند از: استفاده از انواع فايروال‎ هاي سخت ‎افزاري و نرم ‎افزاري، مونيتورينگ سرورها، بروز رساني سرورها و نرم ‎افزارها. همچنین امکان کنترل پورت ‎ها و پروتکل‎ ها و کنترل سطح دسترسي ‎ها به دلیل استفاده از زبان برنامه نویسی Asp.net وجود دارد.
آيا تا کنون سرويس ‎هاي فروش گستر بر اثر تحريم‎ هاي سياسي و اقتصادي آمريکا و اتباع بيگانه قطع و يا دچار اختلال شده است؟
خير؛ چون فروش گستر محل سرورهای خود را در کشوری انتخاب می‎کند؛ که در زمینه سرویس ‎دهی به ایران دچار مشکل نباشد.
نحوه‎ پشتيبان گيري از اطلاعات سايت ‎ها، Email ها و بانک‎ هاي اطلاعاتي مشترکين فروش گستر چگونه است؟
یکی از مزیت ‎های استفاده از هاست ما، انجام عملیات پشتیبان‎ گیری به صورت خودکار است. علاوه بر این مورد؛ در پنل مدیریتی امکان پشتیبان گیری توسط مدیر سایت قرار داده شده است.
در صورتي که پهناي باند اختصاص يافته به سايت  کاملا مصرف شود، چه اتفاقي براي سايت خواهد افتاد؟
پهنای باند اختصاص داده شده توسط فروش گستر به مشتریان خود به صورت نامحدود است. اما اگر تعداد بازدید از سایت مشتری زیاد شود، سرور قوی تری با پرداخت هزینه بیشتر به وبسایت او اختصاص می بابد.
سیستم قابلیت بازدید حداکثر چند کاربر را به صورت همزمان دارا میباشد؟
اگر تعداد بازدید از سایت مشتری زیاد باشد، سرور قوی تری به وبسایت او اختصاص مییابد، به طوری که سایت بتواند پذیرای کاربران به هر میزان که لاگین کنند، باشد.
آیا سیستم دارای باگ می‎شود؟
باگ جز جدایی ناپذیر از یک سیستم نرم‎ افزاری است؛ اما یک سیستم کارآمد کمترین باگ را دارا می ‎باشد. در این راستا فروش گستر با تلاش تیم فنی ماهر خود آپدیت‎ های خود را در فواصل زمانی کم عرضه می‎کند و در بروزرسانی‎ های خود تعداد باگ ‎های سیستم را نسبت به نسخه قبل کاهش میدهد و به حداقل ممکن میرساند.
آیا با تمدید نکردن پشتیبانی سایت down خواهد شد؟
خیر؛ خدمات پشتیبانی مربوط به رفع مشکلات کاربران و بعضا مشکلات سیستم است.