مزایا ومعایب دیجیتال مارکتینگ

مزایا ومعایب دیجیتال مارکتینگ

چندی پیش درباره ی دیجیتال مارکتینگ و اینکه چگونه در این فضای پر از رقابت فضای مجازی کسب و کار خود را رونق دهیم، صحبت کردیم. امروز با ما همراه باشید تا درباره ی مزایا و معایب دیجیتال مارکتینگ و چند کلام از بزرگان این نوع مارکت آشنا شوید.

 

مزایا دیجیتال مارکتینگ

 1. محدودیت زمان و مکان ممنوع : اولین و بارزترین مزیت این نوع مارکتینگ نسبت به روش های سنتی این است که زمان تلف شده در آن معنی ندارد و هیچگاه محدودیت زمان و مکانی را برای افراد ایجاد نمی کند. افراد به راحتی میتوانند محصول مورد نیاز خود را پیدا و خریداری کنند.
 2. محصولات و خدمات در کنار هم قرار گرفته و به راحتی امکان مقایسه وجود دارد.
 3. تمامی اطلاعات مربوط به محصول و خدمات به طور کامل وجود دارد و دیگر نیازی نیست برای پیداد کردن یک ویژگی محصول ساعت ها آن را بررسی نمایید.
 4. هزینه تبلیغات در این فضا ها قطعا کمتر و هدفمند تر از روش های سنتی خواهد بود.
 5. قیمت محصولات و خدمات موجود نسبت به بازار های واقعی کمتر خواهد بود زیرا هزینه ایی بابت اجاره و امثال آن پرداخت نشده است .
 6. مشکلات مربوط به این فضا همانند ثبت های سفارش؛ خیلی سریع تر و راحت تر توسط بخش های فنی برطرف میگردد اما در روش های سنتی در صورت هرگونه مشکل ممکن است چندین روز نی طول بکشد و یا حتی برطرف نیز نگردد.
 7. روابط و تماس ها غیر مستقیم هستند بنا براین کاربران به راحتی میتوانند بدون هیچگونه محدودیتی خرید و معاملات خود را انجام دهند.
 8. روابط بین سیستم و کاربران به دلیل سیستماتیک بودن ادامه دار خواهد بود و پس از هر خرید و فروش برای هر دو طرف روش ها و پیشنهاد های مختلفی برا اساس سفارش منتقل میگردد و مشتری را نسبت به خود مشتاق تر نگاه خواهد داشت.
 9. مدیران کسب و کار میتوانند به سرعت خدمات و محصولات خود را به روز گردانند که این امکان در روش های سنتی کمتر امکان پذیر است و یا شاهد هزینه های گزافی خواهد بود.
 10. کاهش خطا های مربوط به نیروی انسانی
 11. کاهش هزینه به دلیل کمتر بودن تعداد نیروی انسانی و سیستمی بودن کارها

و ........ هر چه از فواید این نوع مارکت توضیح دهیم کم است چرا که دارای چنان گستره ی وسیعی است که هر روز و هر لحظه دری به سوی واقعیت ها برای ما باز مینماید.

با وجود آن همه مزایا و فوایدی که دیجیتال مارکتینگ برای ما به ارمغان می آورد؛ معایبی نیز دارد که عده ایی را نگران کرده و مانع از ورود آن ها به این فضا ها میگرداند.

معایب دیجیتال مارکتینگ

 1. مشکلات مربوط به اینترنت که خود باعث کند شدن کارهای فضای مجازی میگردد بنابراین عده ایی را از ورود به این فضا و کار با آن میترساند.
 2. عدم آشنایی بسیاری از مردم نسبت به کار با اینترنت و کامپیوتر. وابسطه بودن دیجیتال مارکتینگ به اینترنت و نرم افزار و سخت افزار به این افراد کمتر اجازه ورود با خیال راحت را میدهد.
 3. نگرانی و استرس افراد به دلیل آنکه کالا و خدمات ملموس نیستند و نمیتوانند آن ها را از نزدیک نظاره گر باشند.
 4. ترس از خراب بودن و آسیب دیدن محصولات به هنگام تحویل
 5. عدم اطمینان افراد برای پرداخت های آنلاین

و ........

غول های تکرار نشدنی در علم مارکتینگ

 • ریچارد بروک
 • اوان گرین و جاناتان پرلمن
 • ریچارد برانسون
 • پیر امیدیار
 • جف بیزوس
 • جک ما

و ......

نظر خود را بنویسید