LMS چیست؟

LMS چیست؟

هر روز به تعداد کمپانی هایی که به فکر ارائه آموزشات خود از طریق فضای مجازی هستند افزوده می شود. در حقیقت شرکت هایی که خدمات آموزشی به مردم ارائه می دهند رو به افزایش بوده و از این طریق نیاز های آموزشی درخواست کنندگان را رفع می کنند، برای تحقق این هدف، نیاز به یک سیستم Learning Management System می باشد. معنای لغوی LMS سیستم مدیریت آموزش است که کلیه نیاز های آموزشی را به شکل الکترونیکی و اینترنتی ارائه می دهد. در واقع هر یک از مشاغل آموزشی به سیستم LMS نیاز دارند تا به اهداف خود دست یابند.

سیستم مدیریت آموزش یا LMS چیست؟

کلمه LMS مخفف عبارت Learning Management System به معنای سیستم مدیریت یادگیری یا سامانه آموزش مجازی است. سیستم مدیریت آموزش، نرم افزاری است که شرکت ها از آن به منظور توسعه، پیگیری آموزشات مشتریان و ارائه خدمات خود استفاده می کنند. تا به امروز شنیدن کلمه "آموزش" ما را به فکر کلاس درسی می انداخت که یک مربی در مقابل دانشجویان سخنرانی می کرد. همچنین کلمه "آموزش شرکتی" این تصور را ایجاد می کرد که باید در کنفرانس ها و جلسات مهم کمپانی های بزرگ شرکت کنیم، اما امروزه این تعاریف کمی متفاوت عمل می کنند. اکنون آموزش آنلاین از محبوبیت بیشتری برخوردار شده و میل افراد به این نوع کسب دانش افزایش یافته است، زیرا یکی از بزرگ ترین مزایای ارتباط آنلاین، ساده و آسان تر بودن نسبت به ملاقات حضوری می باشد و تا زمانی که کمپانی ها، مربیان و شرکت کنندگان این مزایای خاص را مشاهده می کنند، روز بروز بازار آموزش الکترونیکی پیشرفت بیشتری نیز خواهد داشت. برخی از ویژگی های سیستم LMS به شرح زیر می باشد:

 • عدم نیاز به مشارکت حضوری در مکان آموزش
 • تمام مردم در سراسر ایران می توانند با یک کیفیت واحد از کلاس ها بهره ببرند
 • صرفه جویی در زمان رفت و آمد، چه برای استاد ها و چه برای شاگردان
 • امکان تصحیح تکالیف و نمره دهی آنلاین
 • منابع بسیاری از طریق اینترنت میان استادان و دانشجویان جا به جا می شود

شرکت ها با استفاده از سیستم LMS می توانند خدمات آموزشی خود را در اختیار دانشجویان قرار داده و فراگیران نیز از هر جای دنیا می توانند با مربیان ارتباط برقرار کنند. همچنین کارآموزان هر زمان که بخواهند به مطالب آموزشی آنلاین (دوره ها، راهنما ها، آزمون ها، فیلم ها و ...) دسترسی دارند.

LMS چیست؟

نقش سیستم LMS در آموزش مجازی

سیستم LMS از دو جزء اصلی تشکیل شده است:

یک سرور مرکزی که وظیفه اجرا، ساخت، مدیریت و ارائه دوره‌ ها، ارائه داده‌ ها، تایید اعتبار کاربران و اعلان‌ ها و … را بر عهده دارد. این بخش مانند پشیتیبانی یک سیستم آموزش مجازی می باشد. یک مروگر اینترنتی (مانند جی میل یا فیسبوک) که کاربران، ادمین ها و استاد ها از طریق آن به آموزش مجازی می پیوندند.

آموزش های الکترونیکی می توانند به شکل فردی باشند و یا در دوره های مختلف با دانش آموزان گوناگون برگزار شوند. در هر دوی این موارد سیستم LMS به کمپانی ها این اجازه را می دهد تا دوره ها، خدمات و برنامه ریزی های خود را برای شاگردان به بهترین شکل مدیریت کنند.

سیستم LMS چگونه به ما کمک می کند؟

همانطور که در ابتدای مقاله گفت شد کلمه LMS مختصر شده Learning Management System است که این عبارت نیز به معنی سیستم مدیریت آموزشی می باشد. اما ما برای فهم عمیق تر این موضع اجزای این عبارت را برای شما عزیزان توصیف کرده ایم:

 • Learning که در ابتدا مشاهده می کنید به معنی آموزش می باشد زیرا از آن برای برگزاری دوره‌ های آموزشی استفاده می کنند.
 • Management: این سامانه به هر کمپانی آموزشی اجازه می دهد داده ها و خدمات خود را سازماندهی کنند.
 • System: این واژه نشان دهنده کامپیوتری بودن این برنامه است و در واقع اطلاع می دهد که این خدمات به شکل نرم افزاری مدیریت می شود.

تمام شرکت ها می توانند از مزایا منحصر بفرد این برنامه آموزشی استفاده کنند، به همین دلیل LMS ابزاری بی نظیر برای تجارت است که توسط شرکت ها و سازمان های کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه برخی از ویژگی های اصلی نرم افزار LMS را برسی می کنیم.

سیستم LMS مدیریت را آسان می سازد

با استفاده از نرم افزار مدیریت آموزش، وظایف تجاری مدیران مانند آب خوردن سبک می شود. در واقع هدف اصلی سیستم های مدیریتی آموزش، به وجود آوردن یک رابط کاربرپسند و جلب رضایت دانشجویان است. در نتیجه فضای این برنامه ها به طوری طراحی می شود که استفاده از آن چه برای مدیران و چه برای دانش اندوزان بسیار ساده و کاربردی باشد. استاد ها می توانند با استفاده از سیستم LMS مطالب دوره ها را حذف یا اضافه کنند، فایل های جدید ایجاد کنند، تمامی مطالب قبل را در اختیار کاربران قرار دهند و هزاران گزینه قابل تنظیم دیگر که فقط از طریق سیستم عامل LMS در دسترس هستند.

LMS چیست

قابل استفاده در همه جای دنیا

بسیاری از دانشجو های خوب وجود دارند که ممکن است علاقه به یادگیری یک حرفه خاص داشته باشند، اما به دلیل موقعیت جغرافیایی یا مشغله زیاد امکان حضور در جلسات را نداشته باشند. با LMS تمامی شرکت ها و سازمان ها می توانند خدمات آموزشی خود را در اختیار کاربران مختلف قرار دهند. این مزیت سامانه های آموزشی است که به صورت آنلاین فعالیت می کنند، زیرا با استفاده از این سیستم هر شخص از هر کجای ایران می تواند در دوره های خاص آموزشی یک سازمان شرکت داشته باشد. در واقع این یکی از مزیت های بزرگ سیستم LMS است که هر دانشجویی می تواند با یک کیفیت واحد از کلاس ها بهره ببرد.

انعطاف پذیری

سامانه آموزش مجازی برای هر نوع آموزش مناسب است، در واقع هر کمپانی که قصد ارائه خدمات آموزشی به مشتریان خود را دارد می تواند از این سیستم بهره ببرد. برای مثال موسسه زبانی که می خواهد به صورت آنلاین تدریس کند، مربیانی که به آموزش هنر می پردازند و یا حتی ارگان های دولتی مانند مدرسه ها که می خواهند به پرورش دانش آموز ها کمک کنند، هر سازمانی می تواند با LMS خدمات آموزشی خود را مدیریت کرده و به بهترین شکل ارائه دهد.

 سامانه آموزشی آنلاین در کسب و کار های بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد آن به یک حرفه یا شغلی خاص ختم نمی شود و هر شرکتی که خدمات آن به شکل آموزشی باشد می تواند از این سیستم استفاده مناسب داشته باشد.

آموزش کارمندان

یکی از ویژگی های جالب این برنامه آموزش کارمندان هر شرکت است، فرض کنید کمپانی قصد استخدام نیرو های جدید را دارد، آموزش نیرو های جدید هم کاری زمانبر است و هم هزینه بر. اما با سیستم LMS تمامی آموزش های لازم کمپانی در قالب آنلاین در دسترس تازه واردان مجموعه قرار گرفته و دیگر نیاز به آموزش فردی نیست. یعنی حتی خود کمپانی نیز می تواند از مزایای این برنامه بهره ببرد و به راحتی مسئولیت آموزش کارمندان خود را به LMS بسپارد شما می توانید این سیستم کاربردی را تنظیم کنید تا به محض استخدام نیروی جدید، به طور اتوماتیک به او خوش آمد گفته و شرایط کار را از طریق ایمیل و سایر مروگر ها به شخص مورد نظر ارسال کند.

کاربرد LMS

دارای کیفیت واحد

با استفاده از سیستم آموزشی LMS، تمامی شاگردان می توانند با یک کیفیت واحد از جلسه آموزشی خود لذت ببرند. این یکی از مزیت های بزرگ سامانه آموزشی آنلاین است که تمامی دانشجویان می توانند از بهترین حالت آموزش بهره ببرند. مثلا فرض کنید شخصی در شهرستان زندگی می کند، این فرد می تواند از کیفیت بالای جلسه ها استفاده کرده و با دیگر شاگردان در ردیف همسانی قرار می گیرد. در واقع کیفیت آموزش با سامانه آموزشی آنلاین برای تمامی شاگردان یکسان برگزار می گردد.

چندرسانه ای بودن

شما می توانید در این سیستم محتوا های خود را به صورت متن، ابرمتن، فایل گرافیکی، فایل صوتی، تصویری، انیمیشن فلش، گرافیک‌های 3D و فرمت های متنوع فایل ها استفاده کنید که تعیین نوع فایل ها به شرکت های مبدا بستگی دارد.

در سیستم ال ام اس آموزش می تواند به شکل جمعی و یا منفرد باشد که انتخاب آن بر عهده موسسه های آموزشی می باشد. از آنجا که LMS آنلاین است، این امکان وجود دارد لینک هایی که به صفحات فیسبوک و توئیتر، گروه ها و انجمن های آنلاین که ممکن است برای فراگیران شما مفید باشد، ایجاد کنید. همچنین می توانید دوره آموزش مجازی خود را در سایت های رسانه ای اجتماعی بگذارید تا دانشجویان جدید جذب کنید، یا تمرینات آموزش مجازی ایجاد کنید و با استادان خود به انتشار بگذارید.

مزایای کلی سیستم LMS

سیستم آنلاین آموزشی، از هزاران مزایا برخوردار است که اگر بخواهیم تک تک آن ها را نام ببریم در این مقاله نمی گنجد، در نتیجه برخی از ویژگی های اصلی و مهم سیستم LMS را طبقه بندی کرده ایم:

 • آموزش به شکلی وسیع تر
 • مشارکت جمعی
 • کاهش هزینه و صرفه جویی در وقت
 • پشتیبانی فنی کیفیت
 • پیگیری و گزارش فرآیند
 • ایجاد دسترسی گسترده تر
 • آموزش منظم
 • رابط کاربرپسند
 • آموزش با یک کیفیت واحد
lms چیست؟

نتیجه گیری

موسسات آموزشی که قصد دارند خدمات تعلیمی خود را به شکلی مدیریت شده، کم هزینه تر و با کیفیت بالا به دانشجویان خود ارائه دهند، استفاده از سیستم LMS بهترین پیشنهاد برای این کمپانی ها است. این سیستم نه تنها تمام عملیات های آموزشی را با کیفیتی واحد در اختیار دانشجویان قرار می دهد، بلکه محیط آموزشی بروز و کاربر پسندی نیز محسوب می شود. با سامانه آموزشی آنلاین دیگر نیازی نیست به فکر برنامه ریزی دوره ها و یا کلاس ها باشید، می توانید سیستم LMS را تنظیم کنید تا به طور اتوماتیک تمامی خدمات مربوط به کلاس ها، دوره ها و حتی نوار های ضبط شده دروس را در اختیار دانش پذیران قرار دهد.


نظر خود را بنویسید