باج افزار( Ransomware) تهدیدی برای همه سایت ها

باج افزار( Ransomware) تهدیدی برای همه سایت ها

باج افزار یا Ransomware، همانطور که از نامش پیداست نوعی بدافزار است که تمام رایانه های جهان را تهدید می کند. این بد افزار بر روی سایت ها و رایانه ها تاثیر می گذارد و دسترسی کاربران به سیستم یا پرونده های شخصی خود را محدود می کند، به طوری که سیستم کاملا قفل شده و صاحب آن نتواند از رایانه خود استفاده کند.

هدف از این کار اخاذی است، هنگامی که یک باج افزار بر روی سیستم شما قرار می گیرد، مسئولان این کار از صاحب وب سایت باج می گیرند. معمولا این بد افزار به سراغ وب سایت ها، سازمان ها و کمپانی های بزرگ می رود که سیستمشان پر از فایل ها و پرونده های مهم است، در نتیجه قربانیان مجبور به پرداخت هزینه می شوند تا فایل های ارزشمند خود را بازگردانند.

باج افزار یا Ransomware چیست؟

باج افزار ها مانند ویروس خطرناکی هستند که تمامی رایانه های جهان را تهدید می کنند. هر سیستمی که دارای فایل های مهم و ارزشمند باشد، ممکن است در دام باج افزار ها افتاده و برای بازگشت اطلاعات خود هزینه سنگینی بپردازند. شما ممکن است بدون آگاهی و بدون خواست قبلی تنها با یک کلیک سیستم خود را در چنگ باج افزار ها قرار دهید، در نتیجه باید آگاهی کافی برای جلوگیری از این اتفاق را داشته باشید. در واقع کسانی که این نوع بد افزار  ها را می سازند، به گونه ای طراحی شان می کنند که پس از نفوذ به سیستم قربانی تمامی فایل ها و اطلاعات او را قفل کنند.

حتی برخی از باج افزار ها علاوه بر قفل کردن اطلاعات و گرفتن دسترسی صاحبان رایانه، هارددیسک سیستم را نیز آلوده می کنند. در این شرایط تنها راهی که برای قربانی باقی می ماند این است که یا سیستم را فرمت کند تا از شر باج افزار خلاص شود که تمامی اطلاعات از بین می رود و یا باید هزینه ای که طراح باج افزار تعیین کرده را پرداخت کنند. اما ما در این مقاله می خواهیم نکاتی را ذکر کنیم که شما بتوانید باج افزار ها را شناسایی کرده و از آن ها دوری کنید.

باج افزار چیست؟

تاریخچه بوجود آمدن باج افزار

در گذشته زمانی که باج افزار ها بوجود آمدند، قربانیان اولیه آن ها سیستم های منفرد یا همان افراد عادی بودند. اما پس از چندی، مجرمان اینترنتی با راه اندازی باج افزار های پیشرفته تر و وارد کردن آن ها  به مشاغل بزرگ یا دولتی، شروع به درک کامل پتانسیل خود کردند. به همین ترتیب فعالیت باج افزار ها اوج گرفت و روزبروز انواع پیشرفته آن به مشاغل مختلف صدمه می زد، به طوری که یک تهدید بزرگ محسوب می شد و هنوز هم می شود.

این روند تا سال 2016 ادامه یافت که بیشترین فعالیت باج افزار ها اتفاق می افتاد و تمامی شرکت ها، سازمان های دولتی و حتی افراد عادی حداقل یک بار این نوع حمله سایبری را تجربه کرده بودند. رفته رفته با شناسایی برخی باج افزار ها و جلوگیری از نفوذ آن ها، قربانیان کمتری درگیر این ماجرا شدند اما همچنان این بد افزار ها خطری جهانی به شمار می روند و تکنولوژی را تهدید می کنند.

انواع باج افزار ها

در کل چند روش برای آلوده شدن توسط Ransomware وجود دارد:

اسپم مخرب یا malspam: توصیه می شود هیچ گاه به ایمیل های ناشناس پاسخی ارسال نکنید چون ممکن است یک باج افزار باشد، ایمیل هایی که در قسمت spam قرار دارند را باز نکنید. این نوع ایمیل ها می توانند شامل یک فایل ورد، پی دی اف، لینک ها و یا وب سایت های مخرب باشند که سیستم شما را آلوده می کند.

Scareware: این بد افزار خود را جای نرم افزار های امنیتی جا می زند و به شما پیغام می دهد که سیستم تان درگیر باج افزار یا خلاء امنیتی شده است، سپس مبلغی را تعیین می کند که در صورت پرداخت تهدید را از بین می برد، هوشمندانه تصمیم بگیرید هیچ شرکت یا کمپانی بزرگی برای این کار به شما پیام ارسال نمی کند. همچنین اگر شما  از نرم افزار های امنیتی استفاده کنید قبلا هزینه آن ها را پرداخت کرده اید و نیاز به هزینه جدیدی نیست، پس به این نوع پیام ها مشکوک شوید و هیچ کاری بابتشان انجام ندهید.

استفاده از فلش های ویروسی: باج افزار ها می توانند از طریق USB نیز وارد رایانه شما شده و اطلاعات مهم تان را به خطر بیندازند. به همین دلیل توصیه می شود فلش افراد ناشناس را به سیستم های خود نزنید و حتما آن ها را تست کنید تا در دام باج افزار ها نیفتید.

باج افزار سایت

Screen lockers: اسکرین لاکرها نوعی بد افزار هستند که اگر به سیستمی نفوذ کنند، فایل ها و اطلاعات را رمزگذاری کرده و به این شکل دسترسی صاحبان به اطلاعات را قطع می کنند. زمانی که رایانه شما توسط یک بد افزار اسکرین لاکر آلوده می شود، کل سیستم قفل شده و حتی نمی توانید به صفحه نمایشگر خود دسترسی داشته باشید.

CryptoLocker: این نوع باج افزار مخصوص گوشی است که معمولا در گوشی های همراه پیغامی با عنوان قفل شدن گوشی و پرداخت هزینه به قربانیان ارسال می شود.

پربازدیدترین مطالب

نظر خود را بنویسید

ما در فروش‌گستر با محدودکردن حق استفاده از اینترنت مخالفیم.

مخالفت کنید