فروش گستر؛ اولین شرکت ارائه دهنده‌ی درگاه پرداخت بیت کوین برای سایت‎های فروشگاهی

فروش گستر؛ اولین شرکت ارائه دهنده‌ی درگاه پرداخت بیت کوین برای سایت‎های فروشگاهی

بیت کوین چیست؟

حتما تاکنون در مباحث اقتصادی واژه‎ی بیت کوین به گوشتان خورده است و یا در جستجوهای اینترنتی با این واژه برخورد کرده‎اید؛ اما شاید به درستی معنای آن را ندانید. لغت Bit Coin برگرفته از دو واژه‎ی Bit به معنی واحد اطلاعات کامپیوتری و Coin به معنی سکه می‎باشد. در واقع بیت کوین یک واحد پول دیجیتال است که از طریق یکسری الگوریتم‌های ریاضی بدست می‌آید.

البته باید این نکته را در نظر داشت که بیت‌كوین، اولین نمونه از واحد پولی دیجیتال نیست. پول‎های دیجیتالی دیگری نیز قبل از انتشار بیت کوین بوجود آمده‎اند که از آن جمله آنها می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پول الکترونیکی از رده خارج شده‎ی eCash؛
 • پول الکترونیکی مورد استفاده در برنامه سکندلایف با نام Linden dollars؛
 • پول الکترونیکی Facebook Credits مورد استفاده‎ی کاربران شبکه‌ی اجتماعی فیس‌بوک که برای خرید کالا و خدمات در همان محیط از آن استفاده می‎کنند.

تاریخچه ایجاد بیت‎ کوین چیست؟

بیت کوین در سال ۲۰۰۹ توسط برنامه نویسی ژاپنی به نام ساتوشی‌ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) منتشر شد. ساتوشی‌ناکاموتو انگیزه‎ی خود از انتشار پول دیجیتالی بیت کوین را، خشم زیاد از وضعیت فاجعه بار اقتصادی اعلام کرد. او در وب‌سایت P2P Foundation در رابطه با این پول الکترونیکی اینطور نوشت: "من یک سیستم پرداخت الکتریکی متن‌باز (Open Source) ایجاد کرده‌ام که بیت‌کوین نامیده می‌شود، با سیستم کنترل‌کننده‌ای غیرمتمرکز، بدون سرور مرکزی یا تکیه بر نهادهای‌ اعتباری."

پول الکترونیکی بیت کوین از کجا تولید می‎شود؟

امروزه تعداد زیادی از امور روزانه‎ی ما بوسیله‎ی سازمان‎های واسطه انجام می‎پذیرد. مثلا هنگامی که می‎خواهیم پیامی را برای شخصی ارسال کنیم از سیستمی مانند تلگرام استفاده کرده و از طریق آن اقدام به ارسال پیام می‎کنیم؛ یعنی در واقع از سازمان واسطه برای ارسال پیام خود کمک گرفته‎ایم. اینگونه سازمان‌ها که به صورت واسطه عمل می کنند بر تمام اطلاعات ما کنترل دارند؛ چرا که مانند یک کانال بین درخواست ما و عملیات مورد نظر هستند.

طبق گفته‎‎ی ساتوشی‌ ناکاموتو مبنی بر اینکه بیت کوین دارای سیستم کنترل کننده‎ی‎ غیر متمرکز است، تراکنش‎های این شبکه بدون هیچگونه سرویس دهنده‎ی مرکزی، به صورت همتا به همتا و بدون احتیاج به واسطه انجام می‎پذیرد. یعنی در این شبکه‎ی مالی برای انجام تراکنش‎ها نیازی به نهاد‎های واسطه‎ مانند بانک یا موسسات دیگر وجود نخواهد داشت. چرا که این پول دیجیتال بر روی یک پایگاه داده‎ی‎ غیر متمرکز به اسم بلاک چین فعالیت می‎کند.

در پایگاه داده‎ی بلاک چین، داده ها روی تعداد زیادی کامپیوتر توزیع شده‎اند و هیچ کس نمی‎تواند آنها را کنترل کند. از این‎رو بیت کوین بدون احتیاج به ثبت نام و یا شرکت‎های واسطه می‎تواند تراکنش‎ها را با سرعت بسیار بالا انجام دهد.

در شبکه‎ی بیت کوین، کاربران کامپیوترهای خود را در اختیار شبکه قرار می‎دهند تا محاسبات ریاضی برای تراکنش‎ها و ثبت کردن آن در بلاک چین انجام پذیرد. روش بیت کوین برای نگهداری از شبکه پاداش کار می‎باشد. بدین معنی که کاربران با انجام یک سری محاسبات و تایید تراکنش‎های شبکه، پاداش دریافت می‌کنند.

ویژگی‎های استفاده از بیت کوین

درگاه پرداخت بیت کوین برای سایت‎های فروشگاهی

 

 • عدم تاثیرپذیری از بحران‎های مالی: بیت کوین توسط سازمان مرکزی کنترل نمی‌شود؛ بلکه هر کامپیوتر می‎تواند تراکنش‌های بیت کوین را تایید کند. بنابراین هیچ دستگاه دولتی بر روی آن تاثیر گذار نیست و نمی‌تواند با اتخاذ سیاست‌های پولی خود سبب ایجاد بحران مالی در آن شود.
 • ساده بودن راه‎اندازی حساب بیت کوین: راه اندازی حساب بیت کوین بر خلاف حساب‎های بانکی بسیار ساده و سریع است و نیازی به طی کردن مراحل اداری ندارد و بدون هیچ هزینه‌ایی ایجاد می‎شود.
 • رعایت حریم خصوصی: حساب‎های کاربری بیت کوین، در عین شفافیت کامل به هیچ نام و نشانی مرتبط نیستند.
 • وجود شفافیت: در شبکه‎ی بیت کوین، بدون ذخیره‌ی نام جزییات هر تراکنش در بلاک چین ثبت می‎شود.
 • هزینه‎ی انتقال ناچیز: به تراکنش‎های بیت کوین هزینه‎ی انتقالی تعلق نمی‎گیرد.
 • انجام سریع عملیات: پرداخت‎ها برای خرید بیت کوین سریعا انجام می‎پذیرد.
 • غیر قابل بازگشت بودن عملیات: بدلیل نامعلوم بودن طرفین معامله، انجام تراکنش‎های بیت کوین غیر قابل بازگشت هستند.
 • انجام مبادلات تجاری با خارج از ایران: علاوه بر موارد ذکر شده بدلیل تحریم ایران در معاملات بین المللی، محدودیت دریافت پول از کشورهای دیگر به ایران وجود دارد. اما با استفاده از سیستم بیت کوین به راحتی می‎توان تحریم‎ها را دور زد؛ چرا که طرفین معامله هویت ندارند.

امروزه فروشگاه‎ها و شرکت‎های بزرگ جهان قابلیت خرید با بیت کوین را فراهم کرده‎اند و یا در شرف پذیرش آن هستند و می‎توان با دنیا بوسیله‎ی درگاه پرداخت بیت کوین ارتباط برقرار کرد. از این‎رو در سیستم فروشگاهی فروش گستر قابلیت نصب درگاه پرداخت بیت کوین وجود دارد. فروش گستر اولین شرکت ارائه دهنده‌ی درگاه پرداخت بیت کوین در سیستم‎های فروشگاهی طراحی شده اش است؛ تا به این وسیله شما مشتریان عزیز بتوانید به راحتی از این طریق با دنیا در ارتباط باشید.

نظر خود را بنویسید