جایگزین ووکامرس (وردپرس) چیست؟

جایگزین ووکامرس (وردپرس) چیست؟

ما برای برای انجام تمامی امور مهم در زندگی شغلی و حرفه ای خود، همواره به دنبال مطمئن ترین و البته کم هزینه ترین راه هستیم. اما هزینه های حاصل از یک تصمیم گیری تنها شامل هزینه های اولیه و هزینه های تعمیرات و نگهداری نمیباشد. گاهی یک تصمیم غلط ممکن است ما را برای همیشه از دور رقابت خارج کند و این برای ما به معنی یک هزینه بی نهایت است.

این روزها استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرس بسیار رایج و البته برای بسیاری از مشاغل و کسب و کارها کارآمد و مناسب است. افزونه ووکامرس نیز یکی از افزونه های محبوب این روزها بر روی وردپرس است. در این مقاله سعی داریم تا ووکامرس را به طور کامل تعریف کرده، مزایا و معایب آن را نام برده و شرح دهیم و در نهایت سیستم جایگزین وردپرس و افزونه ووکامرس را معرفی نماییم.

ووکامرس چیست؟

ووکامرس افزونه ای رایگان برای طراحی فروشگاه اینترنتی میباشد که اولین بار توسط تیم توسعه ای به نام WooTheme روی کار آمد. ووکامرس افزونه است و یک سیستم مدیریت محتوای مستقل به حساب نمی آید. در واقع با نصب و پیاده سازی ووکامرس بر روی سیستم مدیریت محتوای وردپرس سایت از حالت معمول تبدیل به یک سایت فروشگاهی میشود.

در 13 مردادماه 1393، ووکامرس با تعداد 3810187 سایت فروشگاهی به یکی از قدرتمندترین فروشگاه سازهای اینترنتی تبدیل شد. در آبان ماه سال 93 نیز کنفرانس ووکامرس با عنوان WooCon که تمرکز اصلی آن بر کسب و کارهای اینترنتی بود در ایالات سنفرانسیسکو و کالیفرنیا برگزار شد. امروزه نیز ووکامرس همچنان یکی از محبوب ترین فروشگاه سازهای جهان است.

وکامررس

مزایای ووکامرس

اولین و مهمترین مزیت ووکامرس رایگان بودن و در عین حال وجود امکانات زیاد در آن است. در ادامه چند مورد از امکانات ووکامرس را نام میبریم:

 • امکان ثبت محصولات به صورت نامحدود با ویژگی های نامحدود
 • تعریف دسته یندی محصولات به صورت نامحدود
 • ثبت یک محصول در دسته بندی های مختلف
 • تعریف محصولات ویژه
 • تعریف سطوح مختلف مدیریت برای فروشگاه
 • امکان جست و جوی پیشرفته محصولات و فیلترگذاری بر روی محصولات بر اساس ویژگی هایی که دارند
 • امکان درج کد تخفیف
 • امکان دسترسی به درگاه های پرداخت داخلی و خارجی
 • تعریف انواع روش های حمل و نقل
 • و...

معایب ووکامرس

امنیت

از آن جایی که سیستم مدیریت محتوای وردپرس، و در پی آن افزونه ووکامرس رایگان هستند و کد منبع آن ها باز است، تقریبا اطلاعات تمام سایت هایی که با این سیستم مدیریت میشوند در معرض خطر هکرها است. از این رو کسانی که از این سیستم استفاده می کنند باید تمام راهکارهای امنیتی خود را به کار بندند که تا حد امکان از خطر هکرها محفوظ بمانند.

سرعت

به دلیل اینکه قالب ها و افزونه هایی که به وردپرس اضافه میشوند، همگی ترجمه کد زبان اصلی متن هستند، پس از افزودن این قالب ها و افزونه سرعت سایت خود به خود تا حدی پایین می آید. حال تصور کنید که شما با افزودن تعداد زیادی از محصولات، حجم اطلاعات موجود در کد منبع را همواره بالا و بالاتر میبرید. طبیعتا اگر تعداد این محصولات و در کل اطلاعات ذخیره شده در سایت فروشگاهی شما از یک حدی بالاتر رود، سرعت سایت پایین می آید. بنابراین اگر بخواهید صاحب یک فروشگاه اینترنتی بزرگ شوید باید وردپرس و ووکامرس را به طور کل فراموش کنید.

پشتیبانی

میدانیم که مهم ترین ویزگی یک فروشگاه اینترنتی پرداخت مطمئن و آسان در آن است. در صورتی که در حین پرداخت سایت دچار مشکل شود و در پی آن در روند پرداخت مشتری خللی پیش بیاید، ممکن است اعتماد مشتری به فروشگاه اینترنتی ما برای همیشه از بین برود، بنابراین پشتیبانی تخصصی و همیشگی سایت و پیش گیری مطمئن از بروز اشکالات این چنینی، یکی از مهم ترین ویژگی های یک فروشگاه آنلاین می باشد. اما از آن جایی که کد منابع وردپرس و ووکامرس، ترجمه شده اند در واقع پشتیبانی تخصصی برای آن ها بی معناست و هرگز نمیتوان گفت که یک سایت وردپرسی به صورت صد درصد پشتیبانی میشود.

سایت های وردپرسی که به کمک ووکامرس فروشگاهی شده اند، بعضا حتی به کدنویسی نیاز ندارند و این موجب میشود شخصی که اصطلاحا سایت را بالا آورده تسلط کافی بر روی جزئیات کد منبع نداشته باشد. و این موضوع نیز میتواند یکی از دلایل پشتیبانی ضعیف از سایت باشد.

جایگزین ووکامرس

با توضیحاتی که در این مقاله دادیم به احتمال زیادی افرادی که کسب و کارهای بزرگ را هدایت می کنند و یا به دنبال توسعه همیشگی کسب و کار خود هستند به دنبال راهی مطمئن تر از سیستم های مدیریت محتوای آماده نظیر وردپرس میگردند. فروش گستر یک سیستم اختصاصی فروشگاه آنلاین است که محصولات آن علاوه بر تمامی امکانات ووکامرس، ماژول ها و امکانات بیشتری را نیز دارا بوده و تمامی معایب ووکامرس در آن رفع شده است. فروش گستر یک سیستم سئو بیس با قابلت ارتقا و توسعه همیشگی است که با پشتیبانی همیشگی آن توسط تیم پشتیبانی تقریبا هرگز خللی در روند کارکرد آن پیش نخواهد آمد. چرا که افراد تیم ما پیش از بروز مشکل آن را پیش بینی می کنند.

برخی ویژگی های فروش گستر 

در آخر برخی از ویژگی های فروش گستر را نام برده و شرح میدهیم:

 • توسعه پذیری: از آن جایی که کد منبع سایت های فروشگاهی فروش گستر از ابتدا تا انتها توسط خود اعضای تیم نگارش میشود، همواره امکان تغییر و ارتقای آن بدون بروز مشکل وجود دارد.
 • سئو تخصصی: فروش گستر یک سیستم سئو بیس است که به شما این امکان را میدهد تا در صورت کار کردن بر روی سئوی سایت همواره در صفحه اول نتایج جست و جوی گوگل قرار بگیرید.
 • پشتیبانی: فروش گستر با استخدام یک تیم پشتیبانی حرفه ای و قدرتمند میتواند این اطمینان را به مشتریان بدهد که غیر از اینکه سیستم، سیستمی قابل پشتیبانی است، افراد تیم نیز در کوتاه ترین زمان ممکن به صورت تخصصی سایت فروشگاهی آن ها را پشتیبانی میکنند.
 • امکان طراحی قالب های دلخواه مشتریان: فروش گستر می تواند انواع قالب های مدنظر مشتری را با هر طرح، چهارچوب و کاربردی که مد نظر مشتری باشد، برایش طراحی کند و در این زمینه محدودیتی برای فروش گستر وجود ندارد.
 • امکان تولید اپلیکیشن مبایل و ربات فروشگاهی تلگرام: فروش گستر همچنین اپلیکیشن فروشگاهی تمامی نسخه های موجود برای مبایل را نیز تولید و پشتیبانی میکند. همچنین ساخت ربات فروشگاهی تلگرام نیز یکی از امکاناتی است که فروش گستر برای مشتریان فراهم آورده.

نظر خود را بنویسید