پنالتی گوگل

پنالتی گوگل

برای بیشتر کسب و کار های آنلاین ترافیک وب سایت بسیار مهم است، اما دستیابی به رتبه های بالا در گوگل مانند گذشته آسان نیست. بنابراین برخی از مدیران وب سایت ها از الگوریتم های بازاریابی غیر مجاز گوگل برای افزایش رتبه صفحات وب استفاده می کنند که جزء سئو کلاه سیاه به شمار می روند. از سوی دیگر سئو کلاه سیاه به اقداماتی گفته می شود که طبق ضوابط گوگل نبوده و یک روش نامناسب برای کسب ریتینگ محسوب می شود که در صورت متوجه شدن موتور های جستوجوگر، وب سایت های خاطی به دلیل نقض دستورالعمل های Google مجازات می شوند. دو نوع از رایج ترین مجازات های پنالتی، گوگل پنگوئن و گوگل پاندا هستند که در ادامه در مورد آن ها توضیح خواهیم داد.

مفهوم گوگل پنالتی

Google از دسامبر سال 2000، الگوریتم های رتبه بندی خود را تغییر داده است که در پی آن ابزار های سئو(بهینه سازی سایت) به وجود آمدند تا وب سایت ها برای رتبه بندی با یکدیگر به رقابت بپردازند، به همین ترتیب PageRank یا اعتبار سنجی گوگل به وجود آمد. اما چرا سایت پنالتی می شود؟ این سوالی است که اکثر طراحان سایت در ذهن شان ایجاد شده است. در گذشته رتبه گیری از گوگل بسیار آسان بود و نیاز به رقابت نداشت اما پس از چندی گوگل با هدف اصلاح کیفیت نتایج، شروع به از بین بردن وب سایت های بی کیفیت کرد و از طرفی دیگر وب سایت هایی که طراحی قالب فروشگاه آنلاین آن ها با الگوریتم های با کیفیت یکی بود را در صدر رنکینگ قرار داد.

در حال حاضر هر سایتی که تلاش کند بدون ارتقا کیفیت صفحات خود، به صورت غیر طبیعی و از طریق روش های غیر قانونی رتبه های بالا دریافت کند، گوگل مجازات های سنگینی برای این سایت ها در نظر گرفته و حتی بسیاری از این سایت ها را از بین برده است. گوگل با این روش وبمستر ها را مجبور کرده از محتوا های بی کیفیت دوری کنند و در تعیین استراتژی های سایتشان دقت به خرج دهند.

پنالتی گوگل چیست؟

از کجا بفهمیم وب سایت پنالتی شده است؟

اگر به طور ناگهانی افت ترافیک شدیدی را در وب سایت خود مشاهده کردید احتمالا مورد پنالتی گوگل قرار گرفته اید، بنابراین باید بفهمید که چه عواملی باعث ایجاد آن شده است. مجازات اصلی گوگل پنالتی به دو شکل انجام می شود : مورد اول یک اقدام دستی توسط تیم اسپم Google است و مورد دوم مجازات الگوریتمی می باشد. اکثر مجازات های گوگل به شکل الگوریتمی انجام می شوند که گوگل پاندا و گوگل پنگوئن از نمونه مجازات های الگوریتمی هستند اما عملکرد و نشانه های آن ها با یکدیگر متفاوت است. اما گوگل از کجا متوجه استفاده ما از سئو کلاه سیاه می شود؟ گوگل به صورت متدوام به ایندکس کردن سایت ها می پردازد و همچنین هر چند وقت یکبار الگوریتم های آن بروزرسانی می شود که هنگام این بروزرسانی ها نحوه بهینه سازی وب سایت شما آنالیز می شود. برخی از مواردی که جزء سئو کلاه سیاه دسته بندی می شوند و با قوانین گوگل مطابقت ندارند به شرح زیر می باشد:

 • خرید بک لینک ها
 • تبادل لینک دو طرفه
 • استفاده بیش از حد از انکر تکست
 • محتوای کپی شده یا بی کیفیت
 • استفاده بیش از حد از تگ H1
 • خطای داخلی 404
 • چگالی کلمات کلیدی

موارد بالا از حالت هایی هستند که مورد غضب گوگل قرار می گیرند و جریمه شدن الگوریتمی را به همراه دارند، به همین ترتیب قبل از راه اندازی یک وب سایت حتما درباره الگوهای درست و قانونی گوگل تحقیق کنید تا طبق سئو کلاه سفید پیش رفته و به طور ارگانیک افزایش رتبه را تجربه کنید.

مجازات گوگل پنگوئن

با آنکه خرید بک لینک ها به دور از قوانین گوگل است اما بسیاری از طراحان وب از این تکنیک برای بهینه سازی صفحات وب خود استفاده می کنند. به طور مثال لینک سازی PBN از روش های معمولی است که برای افزایش رتبه سایت استفاده می شود و گوگل آن را رتبه بندی غیر ارگانیک می خواند. در واقع عواملی که با هدف رتبه گرفتن غیر اصولی به دستکاری یک وب سایت می پردازند موجب گوگل پنالتی می شوند، اما تمرکز گوگل پنگوئن بیش از هر چیزی بر روی بک لینک های خریداری شده است.

همه ما معتقدیم که خرید پیوند ها خوب است و هیچ مشکلی پشت آن وجود ندارد، زیرا Google هرگز نمی تواند بفهمد که آیا ما برای پیوند هزینه پرداخت کرده ایم یا خیر. درحالی که خرید پیوند ها همان دستکاری در نمایه پروفایل ماست (نمایه بک لینک)، که می تواند به عنوان سئو منفی شناخته شود. به محض شناسایی شدن بک لینک های خریداری شده توسط گوگل، وب سایت دچار مجازات گوگل پنگون می شود که در ادامه نحوه اجرای مجازات نوشته شده است.

جریمه گوگل
 • سرچ نشدن کلمات کلیدی: در پی مجازات الگوریتمی گوگل پنگوئن، ترافیک کلمات کلیدی شما کاهش میابد و کلمات کلیدی که با تلاش فراوان به رتبه های بالا رسانده اید به پایین ترین رتبه بندی گوگل سقوط می کنند و تمام تکاپو های شما بی عمل می شود.
 • خارج شدن از ایندکس: صفحات وب اصلی شما از ایندکس گوگل خارج می شود، یعنی کلمات کلیدی که در صفحات سایت قرار دارند از فهرست ایندکس گوگل خارج می شوند در حالیکه بقیه صفحات وب سایت در گوگل ایندکس شده باقی می ماند.
 • دریافت هشدار: ممکن است در بخش های Search Queries، Webmaster Tools وManual Actions با پیغام هشدار لینک سازی غیر طبیعی مواجه شوید و به مشکل بر بخورید.
 • جا به جایی صفحات: در برخی موارد حتی ممکن است صفحاتی از وب سایت شما که قرار نیست در رتبه بندی گوگل قرار داشته باشند به علت تنبیه توسط الگوریتم پنگوئن در رنکینگ گوگل قرار بگیرند. به طور مثال صفحه تماس با ما در وب سایت شما به جای صفحه اصلی برای کلمه کلیدی نشان داده خواهد شد.

در واقع گوگل انتظار دارد صفحاتی که لایق رتبه بندی بالا هستند داخل رنکینگ های بالا قرار بگیرند و اگر وب سایت هایی با محتوا های کپی شده، لینک های خریداری شده یا صفحات بی کیفیت به واسطه اعمال غیر ارگانیک از امتیازات بالا برخوردار شوند، گوگل مجازات های سختی برای اینگونه وب سایت ها در نظر می گیرد. علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد طبق الگوی گوگل پنگوئن ممکن است وب سایت های خاطی حذف شده و یا ترافیک صفحات سایت به صفر برسد.

مجازات گوگل پاندا

در واقع الگوریتم Panda یک اکوسیستم بروزرسانی در گوگل می باشد که درصدد از بین بردن محتوا های بی کیفیت و جاگزین کردن محتوا های بی نظیر به جای آن ها است. این الگوریتم طبق استاندارد های گوگل صفحات وب سایت را رتبه بندی کرده و به آن ها پاداش می دهد، اما در صورت مشاهده استفاده یک وب سایت از موارد غیر عادی یا محتواهای تکراری، سایت را جریمه می کند. در واقع تمرکز عمده این الگوریتم بر روی محتوا های یک صفحه وب است و برای وب سایت هایی که از محتوا های بی کیفیت و کپی شده استفاده کرده باشند جریمه در نظر می گیرد. اما اگر وب سایت از سوی الگوی پاندا جریمه شود چه اتفاقی می افتد؟

 • کاهش شدید ترافیک وب سایت: اگر در یک بازه زمانی خاص ترافیک طبیعی سایت تان به شدت کاهش یافت و یا رتبه وب سایت در موتور های جستوجوگر کم شد ممکن است سایت شما گوگل پنالتی شده باشد.
 • جریمه های دستی گوگل: این جریمه باعث افت رتبه سایت و از ایندکس خارج شدن وب سایت می شود. اگر با پیغام Manual Actions مواجه شدید به این معنی است که وب سایت شما از سوی گوگل جریمه شده است.

توجه داشته باشید محتوایی که در صفحات وب قرار می گیرد ستون فقرات یک وب سایت است و کیفیت آن مورد توجه الگوریتم پاندا قرار می گیرد. به همین دلیل از بارگذاری محتوا های نامرتبط با سایت، بی کیفیت، نوشته شده بدون رعایت علائم نگارشی، تکرار بی دلیل کلمات کلیدی و غیره خودداری کنید و در مقابل از محتواهای عالی برای کسب رتبه های بالای گوگل استفاده کنید.

گوگل پنالتی

پنالتی دستی گوگل یا ManualPnalty

علاوه بر جریمه های مربوط به الگوی پنگوئن و پاندا تنبیه های دیگری نیز وجود دارد که به آن جریمه دستی گوگل گفته می شود. جریمه دستی نیز یکی از مجازات های پنالتی گوگل می باشد که طبق آن اگر تکنیک های به کار رفته در صفحات داخلی و خارجی وب سایت از الگوریتم های مجاز گوگل استفاده نکرده باشد سازنده سایت با پیغام Manual Penalties رو به رو می شود. جریمه های دستی اکثرا مربوط به نقض حقوق کپی رایت سایت ها بوده و توسط اوپراتور ها و کارشناسان گوگل مورد پیگیری قرار می گیرد.

هنگامی که یک وب سایت از روش های سئو کلاه سیاه استفاده می کند ممکن است ربات های گوگل متوجه عمل خطایی که سایت انجام داده نشوند، در نتیجه کارشناسان و آنالیزگران گوگل دست به کار شده و تحقیقات خود را در مورد وب سایت مشکوک شروع می کنند. طبق اعمال جریمه دستی گوگل صفحات وب از فهرست سرچ گوگل خارج شده و کلمات کلیدی سایت برای کاربران نشان داده نمی شود، در نتیجه با جستوجوی کاربران در زمینه وب سایت شما صفحه وب شما بالا نمی آید و از فهرست گوگل حذف می شود.

پس می توان گفت الگوریتم های پاندا و پنگوئن ربات های گوگل هستند اما جریمه دستی گوگل توسط نیروی انسانی انجام می شود. با این حال 70 درصد از جریمه های گوگل مربوط به الگوریتم پاندا و پنگوئن می باشد و تنها 30 درصد از پنالتی گوگل توسط تیم جریمه دستی انجام می شود.

نتیجه گیری

تمام اقدامات غیر ارگانیک سایت برای کسب رتبه و به دور از الگوریتم های گوگل باعث جریمه شدن از سوی گوگل شده و تنبیه های سختی بر صفحات وب شما اعمال می گردد که این تنبیهات شامل حذف شدن از فهرست گوگل، کاهش رتبه سایت، کاهش ترافیک سایت و غیره می شود. پنالتی گوگل در دو نوع الگوریتمی و جریمه دستی خلاصه می شود که تقریبا از عملکرد مشابه استفاده می کنند اما شامل تفاوت هایی نیز هستند. در نهایت می توان گفت گوگل از چارچوب ساده ای برخوردار نیست و سایت هایی رتبه مناسب کسب می کنند که واقعا لیاقت بهترین را داشته باشند که لازمه دستیابی به جایگاه های بالا پیروی از قوانین گوگل است.


نظر خود را بنویسید