نماد الکترونیکی اینماد چیست ؟

نماد الکترونیکی اینماد چیست ؟

 نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

نشانه‌اي است که منحصراً توسط مرکز توسعه تجارت الکترونيکي صادر شده و به کسب و کارهاي مجازي (کسب و کار اينترنتي و موبایل) مجاز با هدف ساماندهي، احراز هويت و صلاحيت آنها اعطا مي‌گردد اين نماد پس از بررسي درگاه‌ (وب‌سایت) و احراز هويت و صلاحيت مالک (حقيقي يا حقوقي) آن براي مدت يک سال صادر مي‌گردد.

چه مشاغلی نیاز به اخذ اینماد دارند؟

اگر صاحب یک کسب و کار سنتی مثلا مغازه، شرکت یا فروشگاه بوده‌اید اینماد برای کسب و کارهای آنلاینی مناسب است که تراکنش مالی زیادی دارند برای کسب و کارهای کوچک‌تر یا مثلا در بستر اینستاگرام یا تلگرام به‌صرفه نیست.

در ایران مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد اعطای نماد اعتماد الكترونیكی برای وب‌سایت های تجاری با هدف قانونمند كردن و چارچوب دهی به فعالیت کسب و کارهای اینترنتی در حال انجام می باشد. 

مزایای گرفتن اینماد چیست؟

با داشتن اینماد ، فعالیت شما در اینترنت قانونی شناخته می شود و کاربران با اطمینان خاطر از سایت شما خرید می کنند.

با داشتن نماد اعتبار الکترونیکی، می توانید برای دریافت درگاه بانکی خود اقدام کنید تا افراد با کارتهای شتاب خود بتوانند محصولات شما را خریداری کنند.

بعد از گرفتن ای نماد می توانید با اداره پست قرارداد ببندید و سیستم تحویل کالا در محل داشته باشید.

  • ایجاد اعتماد و اطمینان خریداران از رسمی بودن وب سایت ما
  • جلوگیری از سو استفاده رقبا از نام و اعتبار شرکت ما برای فروش محصولات خود با نام تجاری ما
  • رعایت ضوابط و قوانین توسط مشتریان در انجام خرید های اینترنتی
  • بالا رفتن میزان امنیت معاملات
  • بالا رفتن امنیت مبادلات کالا
  • حفظ حریم شخصی کاربران و حتی خود شرکت و اطلاعات شخصی و مهم مانند پسورد ها

هر شغل برای گرفتن اینماد باید چه مدارکی داشته باشد؟

متقاضیان حقیقی

۱- تصویر مجوز فعالیت مختص کسب‌وکارهایی است که نیاز به اخذ مجوز از سازمان یا صنف به بخصوصی دارند. (مثلا فروش محصولات حوزه سلامت و دارو نیاز که مجوز سازمان غذا و دارو نیاز دارد)

۲- تعهدنامه شخصیت حقیقی ( این تعهد نامه پس از ثبت نام برای شما ارسال می‌شود که باید آن را دریافت کرده، تکمیل کرده و ارسال نمایید.

متقاضیان حقوقی (تجاری / غیر تجاری / شرکت‌ها)

۱- تصویر آگهی روزنامه رسمی

۲- تصویر اصل اساسنامه

۳- آگهی آخرین تغییرات آدرس (در صورت وجود)

۴- آگهی آخرین تغییرات اسامی اعضای هیئت مدیره (در صورت وجود)

۵- آگهی آخرین تغییرات موضوع فعالیت شرکت (در صورت وجود)

۶- تعهدنامه شخصیت حقوقی

۷- تصویر پروانه / مجوز فعالیت

متقاضیان دولتی

تصویر نامه در سربرگ رسمی سازمان با امضای مقام مسئول مربوطه مبنی بر تعلق وب سایت به دستگاه دولتی مزبور

مراحلی که بهتر است قبل از درخواست اخذ نماد به آن توجه داشته باشید؟

دامنه سایت باید به نام متقاضی باشد یا در صورت شخصیت حقوقی متقاضی است، به نام یکی از اعضاء هیت مدیره شرکت باشد.

ابتدا کسب‌وکار اینترنتی خود را کامل و آماده فعالیت کنید، سپس درخواست خود را ارسال کنید تا تأیید الزامات ارزیابی به راحتی صورت گیرد.

اطلاعات تماس کامل شامل: آدرس، تلفن ثابت، تلفن همراه و .. را در بخش تماس سایت خود درج کنید.

سایر اطلاعات و موارد مرتبط با درخواست نماد

در صورتی‌که استفاده از خدمات و خرید از سایت شما مستلزم ثبت‌نام و عضویت کاربراست باید یک نام کاربری و رمز عبور تست به طور موقت در اختیار مرجع صادر کننده نماد قرار دهید تا بتوانند خدمات سایت شما را ارزیابی کنند بعد از دریافت نماد اعتماد می‌توانید آن را باطل کنید دریافت نماد رایگان است اما فرایند تایید احراز هویت و ارسال پستی مستلزم پرداخت وجه به پیمانکار و پست است زمان ارزیابی و طی مراحل نماد صدور نماد از یک هفته تا یک ماه متغیر است در طول این مدت می‌توانید از طریق سایت رسمی صادر کننده مراحل طی شده را پیگیری کنید تا قبل از صدور نماد اعتماد نمایش تصویر نماد در سایت حتی به صورت جانمایی غیرقانونی و مصداق جعل به حساب می‌آیددر حال حاضر نماد به صورت تک ستاره و دوستاره اعطا می‌شود هر ستاره به معنی کیفیت و اعتماد بالاتر مورد تأیید این نهاد است برای دریافت ستاره‌های بالاتر نیز به دریافت گواهینامه‌های مورد تأیید سازمان تجارت الکترونیک مثل گواهینامه امنیتی SSL است مدت زمان اعتبار نماد اعتماد الکترونیکی یکسال است و برای تمدید آن نیازی به ارسال درخواست نیست در صورتی که کسب‌وکار شما تغییر ماهیت، اطلاعات یا آدرس نداشته باشد این فرایند خودکار انجام خواهد شد.

نظر خود را بنویسید