طراحی سایت فروشگاهی با Asp.net

طراحی سایت فروشگاهی با Asp.net

 امروزه فروشگاه‎های اینترنتی روندی رو به رشد دارند و هر روزه به تعداد آنها اضافه می‎گردد. تقریبا اکثر کسب و کارهایی که می‎خواهند خدمت و یا کالایی را ارائه بدهند با طراحی وبسایت فروشگاه اینترنتی سعی در معرفی خود و کسب و کارشان در فضای مجازی، جهت بازاریابی و فروش بیشتر را دارند. اما گام اول در راه‎اندازی یک فروشگاه اینترنتی موفق، انتخاب یک زبان برنامه نویسی مناسب برای طراحی آن است. قبل از انتخاب یک زبان برنامه نویسی مناسب جهت طراحی سایت باید این موضوع مشخص شود که فروشگاه به چه امکاناتی نیاز دارد و این امکانات با استفاده از کدام زبان‎های برنامه نویسی قابل اجرا شدن هستند. توسعه‎ی وب سایت دارای دو رویکرد کلی است که هر یک از آنها زبان‎های برنامه نویسی مختص به خود را دارند.

 

بخش‎های طراحی فروشگاه اینترنتی با پلتفرم ASP.net

 

 بخش Frontend Developer طراحی سایت فروشگاهی

Front-End قسمتی از وب‎سایت است که از دید کاربر قابل مشاهده می‎باشد، همانند طراحی نما در ساختمان. این قسمت معمولا شامل دو بخش طراحی وب و توسعه‎ی رابط کاربری آن است.

تمامی بخش‎های یک وب‎سایت که برای کاربران قابل مشاهده است (منوها، فرم‌ها، نوشته‌ها، طراحی‌ها)، ترکیبی از کدهای HTML و CSS و JavaScript و فریم ورک‎های مختلف که معمول‎ترین آنها بوت استرپ است، می‎باشد.

 

بخش Backend Developer طراحی سایت فروشگاهی

Back-End طراحی استخوانبندی اصلی یک سایت است. منظور از استخوان بندی سایت، بانک‎های اطلاعاتی، محل نگهداری فایل‎ها و اطلاعات کاربران می‎باشد. به طور کلی بک اند نحوه‎ی کارکرد، به روز رسانی و تغییرات وب‎سایت و مواردی که از دید کاربران پنهان است را مشخص می‎کند، چون مستقیما با سرور در ارتباط می‎باشد. موارد مهم در قسمت بک اند امنیت، ساختار سایت و مدیریت محتوا است.

زبان‌های مختلفی برای توسعه‎ی‎ بک اند وجود دارند. از جمله مهمترین این تکنولوژی‌ها می‎توان PHP، Ruby و Python، c#، Asp.net را نام برد.

فروش گستر در طراحی‎‎ سایت‎های فروشگاهی در سمت سرور از زبان برنامه نویسی Asp.net به دلیل قابلیت‎های بالای آن در طراحی استفاده می‎کند.

 

زبان برنامه نویسی Asp.net در طراحی فروشگاه اینترنتی

 

 طراحی سایت فروشگاهی با Asp.net

 

ASP مخفف کلمات Active Server Page است که از تکنولوژی‎های شرکت مایکروسافت می‎باشد. زبان برنامه نویسی سمت سرور سایت اکثر شرکت‎ها و سازمان‎های بزرگ، Asp.net است. نرم افزار Microsoft Visual Studio بیشترین هماهنگی را با این زبان برنامه‌نویسی دارد، این نرم‎افزار در واقع محیط برنامه‌نویسی مایکروسافت محسوب می‎شود. وب سرور شرکت مایکروسافت (IIS) با این زبان برنامه نویسی هماهنگ می‎باشد و معمولا از Microsoft SQL Server به عنوان پایگاه داده در این نوع زبان برنامه ‌نویسی استفاده می شود.

بر اساس بازخوردهایی که کاربران Asp.net به وب سایت این شرکت اطلاع می‎دهند توسعه‎هایی که در این زبان برنامه‌نویسی اعمال می‎شود و نسخه های جدیدتر این زبان برنامه‌نویسی با امکانات جدید وارد بازار می شود. ASP.NET امکانات بسیار ساده‎ای را برای شروع برنامه‌نویسی در خود جای داده است. ماژول‎های آماده، محیط ساده و رابط کاربری آسان، از قابلیت‎های این زبان برنامه نویسی است. Asp.net مانند هر زبان برنامه نویسی دیگری دارای مزایا و معایبی متعددی می‎باشد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

 

مزایای Asp.net در طراحی فروشگاه آنلاین

  • سرعت بالا؛
  • عدم نياز به تفسير در زمان اجرا ( برنامه فقط يکبار کامپايل شده و در زمان اجرا به سرعت اجرا مي‎شود)؛
  • امکان Debugging؛
  • محيط توسعه‏‎ی قوي (Visual studio.Net)؛
  • کامپايل شدن صفحات؛
  • امکان استفاده از قابليت‎هاي قدرتمند microsoft .net framewok؛
  • پشتيباني از چند زبان مختلف؛

 

معایب Asp.net در طراحی فروشگاه اینترنتی

  • زمان‎بر بودن برنامه نویسی به هنگام ایجاد تغییر (در صورتی که تغییری در هر خط کد از این زبان برنامه‌نویسی انجام شود، به ناچار کل برنامه بایستی مجددا کامپایل شود)؛
  • گران بودن این زبان برنامه نویسی (در ایران هیچ هزینه‎ای بابت خرید این نرم زبان پرداخت نمی‎شود)؛

 

در مجموع مزایای زبان برنامه نویسی Asp.net وزنه‎ی سنگین‎تری نسبت به معایبش دارد و همین عامل این زبان را در بین دیگر زبان‎های برنامه نویسی قابل قبول کرده است. در همین راستا فروش گستر به عنوان شرکت طراحی فروشگاه‎ها اینترنتی با ASP.net از این زبان برنامه نویسی بهره برده و هسته‎ایی اختصاصی به کمک مزایای این زبان، برای محصولات خود طراحی کرده است.

 

نظر خود را بنویسید