AMP چیست و چه کاربردی دارد؟

AMP چیست و چه کاربردی دارد؟

وقتی صحبت از عملکرد یک وب سایت می شود، سرعت بالا نقش بسیار مهمی در روند سایت شما دارد. هر چه سرعت بارگذاری صفحات وب کمتر باشد، از تعداد بازدید کنندگان آن نیز کاسته می شود. علاوه بر آن یکی از فاکتور های مهم گوگل و موتور های جستجوگر آپلود سایت با سرعت بالا است و سرعت بارگذاری سایت در رتبه بندی صفحات وب تاثیر بسزایی دارد. در نتیجه AMP با هدف افزایش سرعت بارگذاری صفحات وب در موبایل ابداء شد، AMP یکی از ابزار های مهم سئو سایت است که به با بالا بردن سرعت سایت و کسب رتبه های بهتر آن نیز کمک می کند.

تاریخچه AMP

کلمه مختصر شده AMP یا عبارت Accelerated Mobile Pages، به معنی صفحات موبایلی پرشتاب است که این ابزار توسط دو غول تکنولوژی گوگل و توییتر ساخته شده است، به زبان ساده تر AMP پروژه ای است که با هدف بهینه سازی سرعت صفحات موبایل همراه طراحی شده است. در واقع ابزار "صفحات شتابزده" ابزاری است که هر سئو کار و سایتی به آن نیاز پیدا می کند، زیرا طبق تحقیقات وبمستر ها AMP تاثیر مستقیم در کسب رتبه از سوی موتور های جستجوگر گوگل دارد. در سال 2015 آمار نشان دهنده تعداد زیادی از افراد بود که از طریق گوشی های همراه به چک کردن سایت ها می پرداختند، اما سرعت بارگذاری صفحات وب در موبایل بسیار پایین بود و موجب نارضایتی کاربران می شد. در نتیجه گوگل پروژه ای به نام AMP را راه اندازی کرد تا با حذف کد های سنگینی که در سایت ها به کار رفته بود، صفحات وب را سبک کرده تا سرعت بارگذاری آن ها در موبایل افزایش یابد، AMP طبق استاندارد های کد نویسی عمل می کند اما نسخه سبک تر HTML به شمار می رود. به طور خلاصه، وبمسترها می توانند با استفاده از AMP سرعت بارگذاری صفحات وب خود را در گوشی های موبایل بالا برده و علاوه بر افزایش ترافیک سایت، رنکینگ وبلاگ را نیز افزایش دهند.

amp چیست

AMP چطور کار می کند؟

در واقع ساختار AMP از سه بخش زیر تشکیل شده است:

  1. AMP HTML: زیر مجموعه HTML می باشد، این نوع ای ام پی از اجزاء مختلفی ایجاد شده است اما کسانی که با کارکرد HTML آشنایی داشته باشند کار با AMP HTML نیز برایشان راحت است.
  2. AMP JS: یک قالب جاوا اسکریپت که برای موبایل طراحی شده است.
  3. AMP CDN: یک ابزار اختیاری برای ارائه محتوا های اینترنت.

همانطور که کمی قبل اشاره کردیم، AMP بر اساس سه بخشی که در بالا نام بردیم کد نویسی های سنگین HTML را حذف کرده و فقط کد های ضروری برای بارگذاری سایت در تلفن همراه را نگه می دارد که این عمل باعث افزایش سرعت سایت می شود. با استفاده از AMP، سرعت بارگذاری سایت در تلفن های همراه به زیر یک ثانیه کاهش میابد.

پربازدیدترین مطالب

نظر خود را بنویسید

ما در فروش‌گستر با محدودکردن حق استفاده از اینترنت مخالفیم.

مخالفت کنید